بسیاری از ما ممکن است در مقاطعی از زندگی برای خرید پوشینه یا همان پوشک بزرگسالی به داروخانه ها و یا فروشگاه های اینترنتی لوازم بهداشت عمومی مراجعه کنیم. خواه علت این نیاز ناشی از  بالا رفتن سن باشد، خواه به دلیل بارداری، انواع جراحی ها و عوارض پس از آنها و یا هرگونه بیماری یا عارضه جسمانی که توانایی کنترل کردن را در ما با اختلال مواجه سازد. در این شرایط پوشک بزرگسال یا پوشینه، به ما امکان می دهد تا بدون ترس و اضطراب از نشت دفعیات بدن، از خانه خارج شویم و به فعالیت های روزمره خود بپردازیم. اما همزمان و از آنجایی که پوشک بزرگسال مانند هر کالای بهداشتی دیگر با سلامت و راحتی مصرف کننده طرف است، انتخاب پوشینه ی درست و مناسب برای هر فرد هم نیاز به دقت و توجه ویژه دارد. در این نوشتار به بررسی مواردی می پردازیم که می تواند به انتخاب درست یک پوشک مردانه یا پوشک زنانه به شما کمک کند.

 

پوشک بزرگسال یا پوشینه چیست؟

اکثر مردم تصور می کنند که پوشک بزرگسال، کالایی بهداشتی برای برای سالمندان بالای ۶۵ و ۷۰ سال است. شاید علت این موضوع بیش از هر چیز تبلیغاتی باشد که در آنها از سالمندان و یا محیط های نگهداری از آنها استفاده می شود اما این تصور، تصور درستی نیست. پوشک بزرگسال نوعی پوشش محافظ است که می تواند در هر سنی، برای افرادی که دچار بی اختیاری ادرار یا مدفوع می شوند مورد استفاده قرار گیرد. حتی در بسیاری از موارد افرادی در سنین مختلف که دارای زمینه بی اختیاری نبوده اند ممکن است برای مدتی بعد از یک جراحی یا عارضه پزشکی دچار بی اختیاری گردند و نیاز پیدا کنند تا برای جلوگیری از نشت ترشحات، از پوشینه استفاده کنند.

11

 

انواع پوشک  بزرگسال

پوشینه ها یا پوشک های بزرگسال به طور کلی در دو دسته قرار می گیرند:

 

پوشک  بزرگسال شورتی: این  مدل از پوشینه ها برای افرادی مناسب هستند که می خواهند هنگام بیرون رفتن از خانه در زیر لباس از آنها استفاده کنند. پوشک بزرگسال شورتی این امکان را به شما می دهد تا بدون اینکه حجم پوشک زیر لباس مشخص شود، همچون یک لباس زیر مورد استفاده قرار گیرد.

 

پوشک بزرگسال چسبی: پوشک های بزرگسال چسبی بیشتر برای افرادی مناسب هستند که توانایی سر پا ایستادن نداشته و بیشتر در حال استراحت هستند. همچنین پوشک های بزرگسال چسبی برای افرادی که توسط پرستار نگهداری می شوند هم گزینه مناسبی هستند. این پوشینه ها به دلیل آنکه بهتر به پاها می چسبند، نشت کمتری نیز دارند.

 

برای انتخاب یک پوشک بزرگسال مناسب، به چه مواری باید توجه داشت؟

 

انتخاب درست سایز

اولین قدم انتخاب یک پوشک بزرگسال مناسب، انتخاب درست سایز آن است. به طور معمول، پوشک های بزرگسال در سه سایز بزرگ، متوسط و کوچک عرضه می شوند. اگر پوشینه ی انتخاب شده بیش از حد کوچک یا تنگ باشد می توانند سبب ایجاد احساس ناراحتی، نشت و همچنین انسداد عروق شود. از طرف دیگر اگه پوشک بزرگسال انتخاب شده بیش از حد بزرگ یا گشاد می شود، دفعیات بدن از گوشه و کنار آن به بیرون نشت می کند.

 

پیدا کردن پوشک بزرگسالی که بیشترین میزان جذب رطوبت از پوست را داشته باشد

پوشک های بزرگسال چه از نوع چسبی چه از نوع شورتی، برای جلوگیری از نشت دفعیات بدن مورد استفاده قرار می گیرند. از همین رو این پوشینه ها در هنگام استفاده دائما در معرض رطوبت ناشی از ادرار و مدفوع خارج شده از بدن هستند. اگر پوشک بزرگسال مورد استفاده، جذب رطوبت قابل قبولی نداشته باشد، تجمع رطوبت و تماس آن با بدن می توانند سبب آسیب هایی نظیر انواع عفونت های باکتریایی یا قارچی شود. بنابراین پوشک بزرگسال مناسب پوشکی است که در هنگام استفاده بیشترین میزان جذب رطوبت را داشته باشد.

 

امتحان کردن پوشک های بزرگسال

پیدا کردن بهترین پوشک بزرگسال تا حد زیادی به تجریه افراد از استفاده از آنها بر می گردد. از آنجایی که امروزه در بازار انواع پوشک بزرگسال موجود است، انتخاب میان پوشک بزرگسال خارجی یا داخلی، انتخاب مارک پوشک بزرگسال، مقایسه و بررسی قیمت پوشک بزرگسال و حتی میزان متناسب بودن انواع سایز بندی پوشک بزرگسال بیش از هر چیز به تجریه شخصی افراد بر می گردد. از همین رو یکی از بهترین و مطمئن ترین راه ها برای پیدا کردن مناسب ترین پوشینه این است که با خرید و امتحان کردن برندهای مختلف مناسب ترین و راحت ترین پوشک برای استفاده را پیدا کرد.

 

قدرت جذب بوی بد

هنگامی که پوشک بزرگسال استفاده شده در معرض ترشحات و دفعیات بدن قرار می گیرد، لایه ی درونی آن به سرعت می بایست رطوبت ایجاد شده را جذب کند تا علاوه بر جلوگیری از نشت آن به بیرون، با خشک نگه داشتن سطح پوست از ایجاد عارضه های پوستی نیز جلوگیری کند. اما از آنجایی که ممکن است امکان تعویض پوشینه استفاده شده تا چند ساعت مقدور نباشد، برای مثال فرد خارج از خانه باشد، لایه ی درونی پوشک مواد جذب شده را می بایست درون خود نگه دارد. اکثر برندهای پوشک بزرگسال امروزی با درنظر گرفتن این مساله لایه درونی پوشک ها را به گونه ای طراحی کرده اند که علاوه بر جذب مواد خارج شده از بدن، از انتشار بوی بد ناشی از آنها نیز جلوگیری شود. داشتن قابلیت جذب بوی بد یکی از ویژگی های مهم مخصوصا برای پوشک های بزرگسال شورتی محسوب می شود چراکه بیشتر از آنها در خارج از خانه و هنگام فعالیت های روزمره استفاده می گردد.

 

ساعت های مصرف

یکی از موارد مهم برای در نظر گرفتن هنگام خرید پوشک بزرگسال، زمان استفاده از آن پوشک است. به طور کلی از این حیث پوشک ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد. پوشک هایی که هنگام روز، برای استفاده روزمره و به خصوص خارج از خانه مورد استفاده قرار می گیرند و پوشک هایی که برای شب و هنگام خواب مورد مصرف قرار می گیرند. پوشک های بزرگسال شورتی یا شورت لاستیکی بزرگسالان گزینه ی بهتری برای استفاده در هنگام روز و هنگام خروج از خانه هستند چراکه کم تر از زیر لباس دیده می شوند و ازادی عمل بیشتری هنگام راه رفتن و فعالیت به مصرف کننده می دهند اما برای هنگام خواب پوشک بزرگسال چسبی می تواند گزینه مناسب تری باشد چرا که راحتی بیشتری دارد و به دلیل وجود چسب ها نشت کمتری داشته و در اثر تکان خوردن و جابه جا شدن فرد هنگام خواب، دفعیات بدن از آن نشت نخواهد کرد.

 

12

 

 

چگونه می توان از آسیب های پوستی احتمالی مصرف پوشک بزرگسال جلوگیری کرد؟

آسیب های پوستی ناشی از پوشیدن پوشک های بزرگسال، در مقیاس کم یا زیاد، تقریبا برای همه مصرف کنندگان این محصولات ایجاد می شود. اما بسیاری از این آسیب ها که البته اکثر انها جزئی هستند، قابل پیشگیری اند.

اولین و مهم ترین نکته برای جلوگیری از آسیب های پوستی ناشی از مصرف پوشک بزرگسال، تعویض به موقع آنهاست. هر پوشک بزرگسال باید به طور متوسط پس از ۴ تا ۶ ساعت مصرف، یا زمانیکه بافت آن سفت می شود تعویض گردد.

اصلی ترین مشکلاتی که بزرگسالان در هنگام استفاده از پوشینه ها ممکن است بدان دچار شوند، کبودی و انسداد عروق در محل پوشیدن پوشک بزرگسالان، حساسیت و عفونت است، به همین دلیل کاهش تماس پوشک خیس شده با سطح پوست تا جای ممکن باید در اولویت مصرف این محصول بهداشتی قرار گیرد تا از بروز عارضه های پوستی و عفونت ها جلوگیری شود. همچنین از طرف دیگر پوست در آن ناحیه باید همواره تمیز و سالم نگه داشته شود که به همین سبب استفاده از صابون ها ملایم و آب  گرم برای شستشوی منظم توصیه می شود. اگر پوست برای مدت طولانی خیس و مرطوب شود، تبدیل به محیطی مناسب برای پرورش انواع قارچ ها و باکتری ها می شود. استفاده از کرم های مخصوص همچنین پماد زینک اکسید در مواردی که عارضه های پوستی همچون عرق سوز شدن رخ می دهد نیز می تواند کمک کند. بنابراین به طور خلاصه می توان گفت که برای جلوگیری از هر گونه عارضه پوستی، تعویض به موقع و مرتب پوشک مهم ترین اقدام است، استفاده از پودر بچه هم می تواند به خشک نگه داشتن محل و جلوگیری از عرق سوز شدن بدن کمک کند. رعایت این نکات ساده در استفاده از پوشک بزرگسال می تواند از عارضه های جدی مانند عفونت ها که نیاز به درمان های بیشتر دارند هم جلوگیری کند.

 

آموزش استفاده از پوشک بزرگسال

استفاده از پوشک بزرگسال و رعایت اصول بهداشتی مربوط به آن برای افراد جوان تر کار دشواری به نظر نمی رسد اما برای افراد سالخورده یا افرادی که پرستار از آنها نگهداری می کند، آموزش بستن و رعایت اصول بهداشی جزو موارد مهم است. شل یا سفت بسته شدن پوشک می تواند سبب نشت دفعیات  یا اسیب به عروق بدن شود، همچنین استفاده از کرم های مخصوص یا پودر بچه می تواند از ایجاد عارضه های پوستی و عرق سوز شدن جلوگیری کند. مدت زمان استفاده از پوشک بزرگسال بین ۴ تا ۶ ساعت است و بعد از آن می بایست حتما تعویض گردد چراکه تماس طولانی مدت رطوبت با سطح پوست محیطی مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ ها ایجاد می کند که می تواند منجر به عفونت گردد. همچنین پوشک های بزرگسال یکبار مصرف بوده و شستشو و استفاده مجدد از آنها اشتباه است، در نهایت هم توجه به توضیحات خاص هر محصول بهداشتی قبل از استفاده از آن باید لحاظ گردد.

 

فروشگاه های آنلاین

با گسترش دسترسی مردم به اینترنت و همچنین دسترسی ساده تر به آن با استفاده از انواع گوشی های هوشمند، تبلت و ... فروشگاه های اینترنتی در سال های گذشته رشد چشمگیری داشته اند. فروشگاه های اینترنتی مزایایی دارند که می تواند آنها را فروشگاه های سنتی کاملا متمایز سازد:

 

صرفه جویی در زمان

 تا پیش از این و برای خرید هر محصول، فرد می بایست زمانی را صرف حضور در فروشگاه ها می کرد، اگر درجایی محصول مورد نظر خود را پیدا نمی کرد شاید می بایست تا ساعت ها به گشتن میان فروشگاه ها ادامه می داد اما امروزه فروشگاه های اینترنتی این فاصله زمانی را به چند دقیقه یا حتی چند ثانیه به اندازه چند کلیک کاهش داده اند.

 

حفاظت از محیط زیست

حضور در شهر برای خرید کردن، مخصوصا شهرهای بزرگ و پرترافیک به معنای مصرف سوخت  بیشتر و افزایش الاینده های محیطی است. فروشگاه های اینترنتی با رفع نیاز از حضور فیزیکی در سطح شهر می توانند با کاهش ترافیک و کاهش مصرف سوخت و الودگی محیط زیست کمک کنند

 

انتخاب آگاهانه و پیدا کردن بهرین قیمت

فروشگاه های اینترنتی از انجایی که رقابت بیشتری برای فروش محصولات با یکدیگر دارند تلاش می کنند که بهترین قیمت ممکن را برای هر محصول به مشتریان خود ارائه دهند. از طرف دیگر از آنجایی که اعتبار فروشگاه های اینترنتی به میزان اعتماد مشتریانشان به آنهاست، تلاش می کنند همواره بهتری محصول ممکن را در اختیار انها قرار دهند.

 

فروشگاه های انلاین معتبر محصولات بهداشتی

 

خرید محصولات بهداشتی به سبب ماهیت حساسی که دارند و سروکار  آنها با سلامت افراد، نیازمند دقت و توجه بیشتری است. خرید محصولات بهداشتی ، خواه پوشک بچه باشد یا پوشینه ی بزرگسال، می بایست از فروشگاه هایی انجام گیرد که علاوه بر فروش محصولات معتبر و دارای مجوزهای ضروری بهداشتی، شرایط نگه داری درست محصولات بهداشتی را نیز رعایت کنند تا سلامت افراد و بهداشت آنها به خطر نیافتد.

13

 

در پایان توجه به این نکته ضروری است که پوشک بزرگسال لزوما محصولی برای سالمندان نبوده و ممکن است هر فرد بزرگسالی در مقطعی از زندگی به دلایلی مانند انواع جراحی ها یا بیماری ها به استفاده از آن نیازمند گردد. پوشک  بزرگسال عموما در دو مدل عرضه می شود. مدل اول پوشک های بزرگسال شورتی و نوع دوم پوشک های بزرگسال چسبی. پوشک های شورتی به دلیل اینکه حجم کمتری داشته و به راحتی می توانند مانند لباس زیر پوشیده شوند برای مصرف در طول روز و انجام کارهای روزمره مناسب اند و پوشک چسبی برای استفاده در شب هنگام خواب یا برای افراد سالمند و یا تحت بستری.

 

 منبع: داروخانه آنلاین بانک دارو