علی جدی ، نماینده مجلس یازدهم در گفت وگو با پارس نیوز، درباره تاثیر توجه به اقتصاد دانش بنیان  و فراهم کردن بستر برای شرکت های دانش بنیان به عنوان مرکز ثقل اقتصاد مردمی گفت: برای رشد و توسعه اقتصاد دانش بنیان قانون جهش تولید دانش بنیان به تصویب مجلس رسیده است و ردیف های خوبی هم برای آن در نظر گرفته است.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: اینکه دولت ردیف های بودجه ای خوبی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان در نظر بگیرد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

این نماینده مجلس یازدهم گفت: در این شرکت های دانش بنیان عده ای از جوانان ما با استفاده از دانش و تکنولوژی روز دنیا تولیدات و تجهیزاتی تولید کرده اند که قابل رقابت در عرصه جهانی است و می تواند ما را از تولیدات خارجی بی نیاز کند.

جدی با بیان اینکه این تولیدات می تواند در مراکز استراتژیک کشور مورد استفاده قرار بگیرد افزود: علاوه بر این  تجهیزات تولیدی شرکت های دانش بنیان می تواند جلوی خروج ارز از کشور را بگیرد. رهبری هم بارها  تاکیده کرده اند که اقتصاد دانش بنیان یک اقتصاد مردمی است و باید در راستای رشد و توسعه آن تلاش کرد.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: اکثر این شرکت های دانش بنیان تولیداتی دارند که تاکنون نمونه مشابه داخلی آن در کشور وجود نداشته است، این تولیدات نه تنها باعث می شود از واردات آن کالاها بی نیاز شویم بلکه باعث می شود که اقتصاد مردمی ما رشد و رونق پیدا کند.

وی ادامه داد: در بحث جهش تولید و مشارکت مردم  در اقتصاد، می توانیم کارهای زیادی انجام دهیم و با تشویق مردم سرمایه آنها را در عرصه تولید وارد کنیم اما متاسفانه موانعی بر سر راه آنها وجود دارد که باعث می شود که  بخش خصوصی مردمی و دانش پایه از ادامه مسیر منصرف شوند.

جدی گفت: در حال حاضر و با وجود این موانع و مشکلات بخش خصوصی فقط 30 تا 40 درصد بازار را در اختیار دارد، اگر این حضور 20 درصد دیگر افزایش پیدا کند و اقتصاد مردمی 60 درصد از سهم بازار را در اختیار داشته باشد شاهد جهش های جدی در توسعه اقتصادی خواهیم بود.

وی ادامه داد: دانش بنیان شدن صنایع نیز یکی دیگر از راه های دانش پایه کردن این صنعت است و این اقدام می تواند تا حدود زیادی وابستگی ما را به تجهیزات راهبردی و کلیدی بخش صنعت کم کند و  همچنین نیازهای کلیدی احصا شده در حوزه صنعت را می توانند این شرکت های دانش بنیان برطرف کنند و در مراحل بعدی می تواند تولیدات آنها را تجاری سازی و صادر کرد.

انتهای پیام/