غلامرضا شریعتی اندراتی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با پارس نیوز، درباره علت بروز ناترازی بنزین در کشور و راه کارهایی که می توان برای برون رفت از این شرایط گفت:  مشکل اصلی ما این است که خودروهای تولید داخل مصرف بسیار بالایی از بنزین دارند و این امر باعث بروز معضل ناترازی بنزین شده است.

وی در ادامه بیان کرد: دولت باید خودروسازان را مجاب کند که در تولیدات خود اصلاحاتی انجام دهند و خودروهای با کیفیت تولید کنند، ولی متاسفانه خودروسازان به دنبال اصلاح تولیدات خود و تولید خودروهای با کیفیت نیستند.

شریعتی اندراتی توضیح داد: ما معتقدیم که بهترین راه کار برای بهبود ناوگان حمل و حمل در کشور در این شرایط که خودروسازان زیر بار اصلاح تولیدات خود نمی روند، واردات خودروهای خارجی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: در حال حاضر سرمایه ملی کشور را به خاطر حمایت از خودروسازان داخلی از بین می بریم، امسال مجبوریم به میزان زیادی واردات بنزین انجام دهیم و این به معنای کسری بودجه بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: مصرف بالای بنزین در خودروهای تولید داخل در ردیف اول متهمان ناترازی بنزین است و باید برای رفع این مشکل اقدامی عاجل کنیم. متاسفانه خودروهای ما در هر 100 کیلومتر 12 لیتر بنزین می سوزانند که این میزان 2 تا 3 برابر بیشتر از میانگین جهانی است.

شریعتی اندراتی با تاکید بر اینکه باید از سرمایه ملی خودمان حفاظت کنیم ادامه داد: علاوه بر این بی کیفیتی خودروها، حجم بالایی از خودروهای فرسوده در سطح شهر در حال تردد هستند که این امر هم بر استفاده بیشتر از بنزین افزوده است.

عضو کمیسیون عمران بیان کرد: باید برای برون رفت از این شرایط اقدام به متنوع سازی سبد سوخت نیز بکنیم و از خودروهای برقی و هیبریدی هم در چرخه استفاده کنیم تا میزان  خودروهای استفاده کننده از بنزین کاهش پیدا کنند.

شریعتی اندراتی گفت: ما باید به سمت استفاده از خودروهای دوگانه سوز  مثل سی ان جی و ال پی جی هم حرکت کنیم و به این وسیله از میزان مصرف بنزین در کشور بکاهیم.