به گزاش پارس نیوز به نقل از اقتصاد 100 ، یکی از انواع چک‌های مطمئن با امکان پیگیری بالا، چک صیادی است که در سامانه تخصصی صیاد ثبت می‌شود.

 شرایط و مدارک لازم برای صدور دسته چک صیادی برای اشخاص حقیقی بدین صورت است:

بسته به اینکه فرد حقیقی یا حقوقی برای این دسته چک درخواست می‌دهد، باید شرایطی فراهم شود.

مدارک لازم برای صدور دسته چک صیادی

  • مورد اول اینکه باید یک حساب قرض الحسنه جاری داشته باشند که حداقل دو سال از افتتاح آن گذشته باشد.
  • در صورت داشتن حساب، متقاضی باید درخواست دریافت دسته چک را به رئیس شعبه تحویل دهد تا رئیس شعبه استعلام بگیرد. برخی از بانک‌ها امکان درخواست دسته چک را از طریق اپلیکیشن بانکی مخصوص خود فراهم کرده‌اند. هدف از استعلام سوابق بانکی فرد، پی بردن به خوب بودن سابقه و سفید بودن نتیجه است. در صورتی که فرد در سال‌های گذشته چک برگشتی ثبت شده داشته باشد باید نسبت به رفع سو اثر آن اقدام کرده و دوباره برای دریافت چک درخواست دهد. بعد از سفید اعلام شدن وضعیت متقاضی، دسته چک صادر می‌شود.
  • افراد حقیقی هنگام درخواست دسته چک صیادی لازم است که فرم افتتاح حساب تکمیل شده، یک قطعه عکس، در صورت مستاجر بودن کپی اجاره نامه، کپی تمام مدارک شغلی، یکی از قبض‌های آب، برق، گاز یا تلفن و معرف مورد نظر بانک را ارائه دهند.
  •  

شرایط و مدارک مورد نیاز صدور دسته چک صیادی برای اشخاص حقوقی

افراد حقوقی نیز امکان دریافت دسته چک صیادی را دارند به شرط اینکه یک سپرده بلندمدت داشته باشند که حداقل شش ماه از زمان افتتاح آن گذشته و 50 میلیون تومان نیز در آن نگهداری شود. ضمنا آندسته از اشخاص حقوقی امکان دریافت دسته چکی را که حداقل 10 سال پیاپی مشغول فعالیت باشند.

مراحل صدور دسته چک صیادی برای شخص حقوقی اندکی تفاوت دارد. اشخاص حقوقی برای دریافت این دسته چک باید درخواست افتتاح حساب بانکی با امضای صاحبان امضای مجاز شرکت را داشته باشند. بعد از مراجعه به بانک و ارائه امضای صاحبان شرکت، باید امضاها به تایید برسد. در زمان مراجعه به شرکت لازم است که اصل و کپی گواهینامه ثبت شرکت یا شرکت نامه، اظهارنامه ثبت شرکت یا اساسنامه، آخرین آگهی رسمی ثبت شرکت در روزنامه و شناسنامه و کارت ملی هیئت مدیره را به بانک ارائه شود.

استثنا برای دریافت دسته چک برای افراد بدون حساب

شرایط لازم برای دریافت دسته چک صیادی داشتن حساب قرض الحسنه جاری با دو سال سابقه گردش است. اما اکنون برخی بانک‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند تا با تایید رئیس شعبه، به افراد متقاضی بدون میانگین حساب و سپرده نیز دسته چک بدهند. البته این اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که فرد متقاضی بلافاصله اقدام به افتتاح حساب کرده و حداقل مبلغی بین 5 تا 10 میلیون تومان در حساب خود نگهداری کند. گذشته از این مورد، فرد متقاضی باید هیچ سابقه چک برگشتی و بدهی غیرجاری نداشته و یک سند ملکی و معرف خوش حساب به بانک معرفی کند.

منبع:بانک اول