به گزارش پارس نیوز به نقل از فارس؛ «نام‌نویسی در کاروان‌های عتبات نوروزی آغاز نشده است.» این را معاون سازمان حج حمیدرضا محمدی می‌گوید.

با وجود اینکه فقط ۴۰ روز تا سال جدید باقی مانده، اما هنوز متقاضیان تشرف به عتبات امکان ثبت‌نام در کاروان‌ها را ندارند. اعزام زائران در شیوه نوین به دفاتر زیارتی واگذار شده است. بر همین اساس، رئیس سازمان حج سیدعباس حسینی می‌گوید که «پس از قطعی شدن ظرفیت‌های نوروزی، ثبت‌نام انجام می‌شود.»

شب قدر عتبات

سال گذشته تنها یک هفته قبل از آغاز اعزام‌ها، ثبت‌نام عتبات نوروزی با ظرفیت ۱۲ هزار ظرفیت شروع شد که البته سفرهای هوایی بسیار محدود بود و در ساعات نخست تکمیل شد.

معاون سازمان حج می‌گوید که «ثبت‌نام از متقاضیان عتبات نوروزی در اسفندماه انجام می‌شود.» البته امسال سعی شده تا ظرفیت‌های بیشتری درنظر گرفته شود؛ به طوری که مدیر دفتر زیارتی علی نوری می‌گوید که «بیش از ۱۴ هزار ظرفیت تا پایان نوروز برنامه‌ریزی می‌شود.» این در حالی است که امسال با توجه به تقارن نوروز و ماه رمضان، بسیاری از زائران در شب‌های قدر که پس از نوروز است، قصد تشرف به عتبات را دارند.

قیمت بلیت‌های هواپیما در ایام مناسبتی به ویژه برای سفر عتبات افزایش می‌یابد تا جایی که در ۱۳ رجب قیمت پرواز عتبات (رفت و برگشت) به ۱۲ میلیون تومان رسید، در حالی که در روزهای قبل، این مبلغ حدود ۷.۵ میلیون تومان بود.

مدیر دفتر زیارتی سعید رستمی می‌گوید که «ما درخواست افزایش ظرفیت سفرهای هوایی در نوروز را داده‌ایم، اما تعداد پروازهای اختصاص یافته محدود است، چرا که ایرلاین‌ها ترجیح می‌دهند در ایام پیک سفرهای خارجی جز عراق را افزایش دهند.» این در حالی است که مدیر یکی از دفاتر زیارتی می‌گوید که «ظرفیت‌های هوایی توسط برخی از دفاتر پیش فروش و همین ظرفیت محدود در اختیار برخی افراد قرار می‌گیرد و این تکمیل ظرفیت‌ها ربطی به ایرلاین‌ها ندارد.»

فعالان حوزه زیارتی معتقدند با «جلوگیری از چارتر کردن پروازهای عتبات توسط واسطه‌های به ویژه در ایام مناسبتی و واگذاری آن به متولیان اعزام» می‌توان از بالا رفتن قیمت سفر عتبات جلوگیری کرد و ظرفیت این سفرها را به طور مناسب در اختیار زائران قرار داد. همچنین مذاکره با شرکت‌های هواپیمایی برای اختصاص پرواز با توجه به درخواست زائران راهی برای افزایش رضایت زائران به شمار می‌رود.