حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز، با اشاره به تصویب مبلغ پیشنهادی کمیسیون اجتماعی برای وام ازدواج سال 1403 در صحن علنی مجلس، از آن به عنوان یکی از عوامل تسهیل‌گر ازدواج در کنار سایر عوامل یاد کرد و گفت: متاسفانه جامعه ما به سمت بالا رفتن سن ازدواج حرکت می‌کند، اما همه متغیرهای تاثیرگذار بر ازدواج هم به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که سن ازدواج را بالا می‌برد.

وی ادامه داد: متغیرهایی مانند سربازی، دوران تحصیل، اشتغال و... در کشور ما به‌گونه‌ای است که ازدواج‌ جوانان را به تاخیر می‌اندازد. از طرفی فرزندآوری هم به شدت کاسته شده؛ بنابراین آینده جمعیت کشور ایران در معرض خطر است و در دولت و مجلس و مجموعه حاکمیت -هم دولت و هم ملت- باید یک تصمیم قاطع و راهبردی هم در جهت توقف روند کاهشی ازدواج‌ها و هم افزایش فرزندآوری و ازدواج صورت بگیرد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی با اشاره به تصویب پرداخت 300 میلیون تومان وام ازدواج برای زوج و زوجه جمعاً 600 میلیون- و 350 میلیون وام ازدواج برای زوج تا 25 سال و زوجه تا 23 سال جمعاً 750 میلیون تومان- در صحن علنی مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه بودجه 1402 گفت: طبیعتاً شهرها متفاوت‌اند و شاید 300 و 350 میلیون و مجموع 600 و 700 میلیون برای یک زوج در تهران خیلی زیاد و کارا نباشد، اما در شهرهای متوسط و کوچک رقم قابل توجهی است و می‌تواند در بحث تهیه جهیزیه، حداقل‌های زندگی و اجاره یک خانه برای تشکیل یک زندگی مستقل کمک کند.

گودرزی تصریح کرد: بنابراین رقم 700 و 600 میلیونی وام ازدواج خیلی رقم بزرگی نیست، اما با توجه به اینکه رویکردی که ایجاد می‌کند، کمک کننده است و به بالارفتن انگیزه ازدواج و تامین حداقل‌ها برای شروع زندگی مشترک زوج‌ها کمک می‌کند.