به گزارش پارس نیوز ، ناصر امانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره بررسی لایحه نرخ طرح ترافیک سال 1403 در شورای شهر تهران اظهار کرد: لایحه شهرداری تهران باید تا پیش از 15 بهمن در شورای شهر به تصویب برسد. بر این اساس، لایحه مذکور در کمیسیون برنامه و بودجه و با حضور نمایندگان کمیسیون حمل و نقل شورای شهر و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری بررسی شد.

وی ادامه داد: تغییرات جدی در این لایحه رخ نداد اما با توجه به اینکه درباره نرخ سال آینده دو نظریه مطرح بود، مقرر شد در صحن شورای شهر بررسی‌های لازم صورت گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: یکی از نظریه‌های مطرح شده این بود که با توجه به مشکلات اساسی شهر تهران یعنی ترافیک و آلودگی هوا، نباید به این راحتی اجازه ورود خودروهای شخصی به محدوده طرح ترافیک داده شود بنابراین باید در این زمینه سختگیری بیشتری داشته باشیم که تحقق این نظریه مشمول افزایش نرخ قابل توجهی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: طبق این نظریه، شهرداری نباید نگاه درآمدی به هزینه‌های دریافتی از طرح ترافیک داشته باشد و بخواهد از این طریق هزار یا 2 هزار میلیارد تومان درآمد عاید شهر کند اما باید نرخ به گونه‌ای تعیین شود که جنبه بازدارندگی برای ورود به محدوده طرح ترافیک ایجاد شود این در حالی است که نرخ‌‌های فعلی بازدارنده نیست و افراد بسیاری بدون مجوز، وارد محدوده طرح می‌شوند و بعد از چند سال، هنگام فروش خودرو یا تعویض پلاک مجبور به پرداخت عوارض طرح ترافیک می‌شود که البته برخی اوقات هم شورای شهر طرح بخشودگی عوارض را تصویب می‌کند و عملاً بخشی از این بدهی‌ها پرداخته نمی‌شود.

امانی گفت: در عین حال طبق دیدگاه دیگر، برخی از شهروندان مجبور به حضور در محدوده طرح ترافیک هستند، ضمن اینکه حمل و نقل عمومی نیز به شکل مطلوب و قابل قبولی وجود ندارد و ظرفیت فعلی آن برای جذب حداکثری مسافر، کافی نیست.

وی ادامه داد: اما می‌توان برای میزان ورود خودروها به محدوده طرح ترافیک، سقفی در نظر گرفت و آن را محدودتر از وضعیت فعلی کرد؛ در این صورت طبق روال سال‌های قبل می‌توان مطابق نرخ تورم سالیانه اعلامی بانک مرکزی افزایش نرخ را اعمال کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: با توجه به 2 دیدگاه مذکور و نظرات متفاوتی که درباره آنها وجود دارد، به موضوع میزان نرخ ورود نکردیم و مقرر شد موضوع را در صحن شورای شهر مطرح کنیم.

به گفته وی، یکی از گزینه‌ها افزایش حدود 40 درصدی نرخ طرح ترافیک و گزینه دیگر افزایش نرخ مشابه افزایش سال‌های گذشته است.