به گزارش پارس نیوز به نقل از تسنیم، مهدی بابایی درباره وضعیت ساختمان‌های ناایمن شهر تهران و وقوع حریق در ساختمان بیمارستان گاندی تهران، اظهار کرد: ساختمان بیمارستان گاندی، سال 88 مجوز تخریب و نوسازی دریافت کرده و سال 92 نیز عملیات ساختمانی پایان یافت. ساختمان در زمان دریافت پایان کار، سیستم اعلام اطفای حریق داشت اما در زمان حادثه این سیستم‌ها فعال نبود.

وی تاکید کرد: از سال 92 تاکنون مقررات ملی ساختمان عملیاتی شده اما به دلیل اینکه دستورالعمل‌ها و شیوه‌های این آیین‌نامه توسط وزارتخانه‌ ابلاغ نشده است دغدغه نگهداشت همچنان وجود دارد.

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب طرح دوفوریتی شورای شهر برای افزایش ایمنی ساختمانها در شهر تهران تاکید کرد: امروز در صحن شورای اسلامی شهر تهران طرح دو فوریتی تصویب شد که بر این اساس سازمان آتش نشانی به عضویت کمیته نما درآمد؛ در حال حاضر سازمان نظام مهندسی در این کمیته عضویت ندارد و می‌توان این موضوع را در شورای شهر بررسی کرد تا سازمان نظام مهندسی نیز به عضویت کمیته نما درآید.

بابایی افزود: مسئله مهم ساختمان‌ها این است که وزارتخانه باید مصالح ساختمانی استاندارد را اعلام و الزام استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد را در دستور کار قرار دهد.

وی تصریح کرد: نمی‌توان گفت که هر نمای کامپوزیتی غیراستاندارد است. باید متخصصان آزمایش‌های لازم را انجام دهند و مصالح استاندارد را مشخص کنند؛ شورای شهر تهران از سال 95 طی مصوبه‌ای استفاده از نمای کامپوزیت را ممنوع اعلام کرد اما وزارت صمت، طی تماس‌هایی با مهندس چمران رئیس وقت شورای شهر، اعلام کرد که چرا صنعت ساخت کامپوزیت را ممنوع کردید؟

بابایی افزود: براساس قانون، تدوین مقررات حوزه شهرسازی بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است و آنها باید قانون را تدوین کنند؛ بر اساس قانون این وزارتخانه می‌تواند مقررات ملی ساختمان را تدوین و با امضای وزیر ابلاغ کند.

وی با اشاره به فعالیت کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران گفت: این کمیته در دوره جاری مدیریت شهری طی مصوبه‌ای شهرداری تهران را موظف کرده است که بعد از ارائه دو بار اخطار به ساختمان‌های ناایمن، موضوع را از طریق نصب بنر به شهروندان اطلاع‌رسانی کند.

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با بیان اینکه اگر ساختمان ناایمن پس از نصب بنر نیز ایمنی‌سازی را انجام ندهد، شهرداری تهران موظف به تشکیل پرونده قضایی است، گفت: در حال حاضر قوه قضائیه برای ایمنی ساختمان‌ها از منظر مدعی‌العموم پای کار است و این سوال وجود دارد که آیا می‌توان برای هر ملک خصوصی تشکیل پرونده داد؟

وی افزود: در حال حاضر با تلاش کمیته ایمنی و مدیریت شهری، 129 ساختمان ناایمن تهران به 75 ساختمان کاهش یافته است و شهرداری تهران نیز ملزم شده است تا هرساله برای هزار ساختمان ناایمن پرونده تشکیل داده و ایمن‌سازی انجام دهد.

بابایی با ارائه آمار مقایسه‌ای از حریق امسال و سال گذشته نیز گفت: امسال تعداد حریق نسبت به سال 1401، 12 درصد کاهش یافته و حریق درون ساختمانی نیز 4 درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام/