محمدجواد عسکری،  رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز، با اشاره به اعمال تعرفه صادراتی بر محصولات کشاورزی اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در حوزه کشاورزی اعمال تعرفه صادراتی بر محصولات است. بر اساس قانون اعمال هرگونه تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی ممنوع شده؛ مگر اینکه دستگاه‌ها از شش ماه قبل آن را اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه به دستگاه‌های نظارتی، قوه قضائیه و شخص رئیس جمهور اعلام کرده ایم که اعمال یک باره تعرفه بر محصولات کشاورزی ممنوع است، ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های متولی به جای پرداختن صرف به تنظیم بازار ، باید به تولید توجه و آن را تنظیم کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شعار امسال در راستای حمایت از تولید تعیین شده و باید بر اساس منویات مقام معظم رهبری حرکت کنیم، عنوان کرد: در راستای حمایت از تولید کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس نشست‌هایی را برگزار و تذکرات را به مسئولین اجرایی مربوطه داده‌ است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آنچه از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای اعمال تعرفه صادراتی انجام شده برخلاف قانون بوده و باید پاسخگو باشد، گفت: باید تعرفه های صادراتی اعمال شده بر پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و خیار برداشته شود زیرا این محصولات ارزآوری دارند و باید به نوعی عمل کنیم که تولیدکنندگان تداوم تولید داشته باشند و بازارهای صادراتی را از دست ندهیم.