به گزارش پارس نیوز به نقل از جام جم آنلاین، سازمان حج و زیارت به زائران حج تمتع اعلام کرده که برای ثبت‌نام مقدماتی باید مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان با احتساب سود سپرده پرداخت کنند. 

نام‌نویسی مقدماتی در کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۳ از امروز نیمه دی‌ماه آغاز شده است و با توجه به مبلغ اولیه بسیاری در تأمین آن با مشکلاتی مواجه هستند؛ به طوری که یکی از زائران می‌گوید: «یک هفته قبل مبلغ پیش ثبت‌نام را اعلام کردند، این پول را چگونه تأمین کنیم؟» زائران بیش از ۱۶ سال قبل یک میلیون تومان برای تشرف به حج ودیعه‌گذاری کرده بودند که سود این مبلغ کمتر از هفت میلیون تومان شده است.

هنوز هزینه نهایی حج تمتع ۱۴۰۳ مشخص نیست. رئیس سازمان حج و زیارت سیدعباس حسینی می‌گوید که «پس از اعلام هزینه‌ها و نرخ ارز اختصاص یافته به عملیات حج ۱۴۰۳، مبلغ نهایی مشخص می‌شود.» البته شنیده‌ها حاکی از تلاش برای اختصاص ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به عملیات حج است که در این صورت هزینه نهایی حج حداقل ۱۳۰ میلیون تومان می‌شود.

هزینه اولیه ثبت‌ نام حج گذشته ۱۳۰ میلیون تومان بود که سازمان حج و زیارت پس از مدتی این مبلغ را به ۱۲۰ میلیون تومان کاهش داد. هزینه این سفر هم با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی محاسبه شده بود.

امسال با توجه به اولویت‌های اعلام شده، در مرحله نخست دارندگان قبول ودیعه‌گذاری حج تمتع تا پایان سال ۸۵ می‌توانند از امروز اقدام به ثبت‌نام کنند. پس از آن دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری تا ۳۱ اردیبهشت ۸۶ از ۱۷ دی، دارندگان قبول ودیعه‌گذاری حج تا ۳۱ تیر ۸۶ از ۲۰ دی، امکان نام‌نویسی مقدماتی در کاروان‌های حج آینده را دارند. ( لینک ثبت‌نام ) همچنین در صورت تکمیل نشدن ظرفیت‌های کاروان‌ها دارندگان قبول ودیعه‌گذاری حج از اول مرداد به بعد به صورت روزشمار به تناسب استان فراخوانده می‌شوند. 

افرادی که سال ۹۹ هزینه سفر را پرداختند، اما تاکنون عازم خانه خدا نشدند، نیازی به پیش ثبت‌نام ندارند.