رسول فرخی میکال، نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز، با اشاره به افزایش حقوق بازنشستگان گفت: در سال‌های اخیر با توجه به رشد فزاینده تورم و به دنبال آن قیمت کالاهای اساسی، اجاره بها و ... بازنشستگان همانند تمامی حقوق بگیران و کارمندان و کارگران که درآمدشان از تورم موجود با فاصله بسیار زیادی عقب مانده بود، با مشکلات معیشتی عدیده ای مواجه شدند. در همین راستا نمایندگان مجلس همواره به دنبال افزایش حقوق این افراد و ترمیم سبد درآمدی آنها بودند.

وی افزود: در هفته گذشته، مجلس با مصوبه در برنامه هفتم توسعه، با افزایش حقوق بازنشستگان موافقت کرد که امیدواریم با تصویب آن در شورای نگهبان و اجرای دقیق، شاهد بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان باشیم.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس گفت: مطابق با مصوبه مجلس در بند الحاقی یک ماده 29 برنامه هفتم توسعه، دولت مکلف شد تا پایان سال سوم برنامه، حقوق بازنشستگان را با 90 درصد حقوق شاغلان همتراز، متناسب‌سازی کند که این امر در سال اول تا 40 درصد، در سال دوم 30 درصد و سپس در سال سوم نیز 30 درصد حقوق بازنشستگان ترمیم و افزایش یابد.

فرخی با اشاره به صحبت‌های وزیر اقتصاد و دارایی مبنی بر پیش بینی افزایش 18 درصدی حقوق کارکنان و رشد 20 درصدی حقوق بازنشستگان در لایحه بودجه سال 1403 عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که همواره مورد تاکید ما بوده است تناسب افزایش حقوق‌ها با تورم سالیانه است. سال گذشته با هدف کنترل تورم و بهبود اقتصاد کشور، این میزان رشد با تورم همخوانی نداشت که در نهایت منجر به کوچک تر شدن سفره مردم شد.

این نماینده مردم در مجلس بیان داشت: امیدواریم دولت در این امر تجدید نظر کرده یا مجلس در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آتی به نحوی تدبیر کند که وضعیت اقتصادی معیشتی کارمندان و حقوق بگیران با چالش مواجه نشود.