علیرضا عباسی ، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز، با اشاره به وضعیت بازار گوشت مرغ گفت: در اردیبهشت ماه سال جاری در دوره تصدی وزیر سابق جهاد کشاورزی مشکلاتی در زمینه تامین نهاده‌های دامی رخ داد و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی در زمینه میزان جوجه ریزی و کاهش تولید گوشت مرغ شد.

وی با اشاره به اینکه با کاهش تولید گوشت مرغ قیمت این محصول در مقاطعی به بیش از 100 هزار تومان رسید، ادامه داد: با حضور وزیر جدید در وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی مجلس موضوع افزایش میزان جوجه ریزی ها به 130 میلیون قطعه در دوره را پیگیری کرد تا بتوانیم نیاز بازار داخلی را تامین کنیم.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه به دلیل آسیب دیدن گله‌های اجداد و کاهش میزان تولید تخم مرغ نطفه دار مشکلاتی در زمینه افزایش جوجه ریزی ها به 130 میلیون قطعه در هر دوره وجود داشت، عنوان کرد: با تدابیر اعمال شده وضعیت میزان جوجه ریزی ها در سطح کشور ساماندهی شده است. بخشی از مشکلات تامین گوشت مرغ از طریق واردات برطرف شد که پذیرفتنی نیست و باید به سطحی از پایداری برسیم که نیازی به واردات نباشد.

عباسی با بیان اینکه باید مراقبت شود تا مجددا برای تامین نیاز بازار به گوشت مرغ مجبور به واردات نشویم، گفت: مرغداران برای تامین ذرت مشکل زیادی را نداشتند اما با کمبود سویا در بازار مواجه بودند و برای وزن‌گیری گله باید از کنجاله سویا استفاده شود؛ که بخشی از واحدهای روغنگیری و بخش زیادی از طریق واردات تامین شد.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه درحال حاضر وضعیت عرضه گوشت مرغ در بازار پایدار است، ادامه داد: از متولیان تولید طیور وزارت جهاد کشاورزی برای حضور در نشست روز آینده کمیسیون کشاورزی دعوت شده تا مسائل با توجه به نزدیک شدن به پایان سال و شب عید بررسی شود. باید مراقبت کنیم تا در ماه های آینده در هر دو مولفه جوجه یک روزه و نهاده‌های دامی با مشکل مواجه نشویم.