به گزارش پارس نیوز به نقل از صدا و سیما، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در نشست هم اندیشی با اعضای شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی با تاکید بر تقدم پیشگیری بر درمان در همه حوزه‌های سلامت از جمله سلامت روان گفت: وزارت بهداشت و سازمان نظام روانشناسی برنامه‌های مشترکی را باهم آغاز کرده اند تا رویکرد پیشگیری در کل جامعه تسری پیدا کند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه معضلاتی مانند اعتیاد و مشکلات روانشناختی با تشخیص به موقع قابل کنترل و درمان هستند، گفت: برنامه سلامت خانواده که وزارت بهداشت آغاز کرده است، با هدف پیشگیری درحال اجراست.

بهرام عین اللهی با بیان اینکه هم اکنون برنامه سلامت خانواده در ۹۳ شهرستان اجرایی می‌شود، گفت: سازمان نظام روانشناسی می‌تواند در برنامه سلامت خانواده، خدمات سلامت روان را پوشش دهد و از این طریق به شناسایی ریشه بسیاری از مشکلات روانشناختی کمک کند.

وزیر بهداشت با تاکید بر ساخت و انتشار برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی سودمند و اثربخش با موضوع بهداشت روان، گفت: پوشش بیمه‌ای خدمات روانشناسی، اقدامی برای دسترسی عادلانه‌تر مردم به خدمات سلامت است و درصددیم تا پوشش بیمه‌ای را برای انواع بیشتری از خدمات روانشناسی افزایش دهیم.

بهرام عین اللهی گفت: ریشه برخی از بیماری‌های جسمی در روان انسان نهفته است و مداخله به موقع یک روانشناس متبحر و دانشمند می‌تواند در پیشگیری و درمان بسیاری از مشکلات مربوط به سلامت انسان راهگشا باشد.

فعالیت ۳۰۰ روانشناس در طرح سراج در مناطق روستایی

عین اللهی با اشاره به آغاز طرح سراج گفت: در حوزه معاونت بهداشت، طرحی تحت عنوان سلامت روان و مراقبت اجتماعی با رویکرد پیشگیری درحال اجراست که اکنون ۲۳ واحد آن در کشور فعال است و ۳۰۰ روانشناس در این طرح در مناطق روستایی جذب شده اند.

وزیر بهداشت افزود: در حوزه درمان نیز مراکز جامع سلامت آمادگی پذیرش روانشناسان و کارشناسان متبحر سلامت روان را دارند.

بهرام عین اللهی گفت: در حوزه روانشناسی منابع بومی ارزنده‌ای داریم و درتلاشیم که این منابع جایگزین منابع و کتب درسی غربی و متأثر از فرهنگ بیگانه شوند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت جذب هیئت علمی خبره و توانمند در حوزه روانشناسی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: یکی از سیاست‌های مهم وزارت بهداشت همکاری با مجامع علمی و استفاده از استادان در همه‌ی رشته هاست.

بهرام عین اللهی با بیان اینکه تعیین تعرفه‌های مشاوره و روانشناسی بر عهده شورای عالی بیمه سلامت است، درباره توزیع روانشناس در کشور گفت: روانشناسانی که پروانه مطب دریافت می‌کنند، به وزارت بهداشت تعهد دارند، بنابراین می‌کوشیم توزیع آن‌ها در مناطق مختلف کشور به خصوص مناطق محروم به نحو عادلانه‌ای صورت گیرد؛ همچنین دانش آموختگان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در طرح سراج به کار گرفته می‌شوند.

همچنین علی فتحی آشتیانی، رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کشور با بیان این که این سازمان بیش از ۵۷ هزار عضو دارد، بر لزوم مداخلات روانشناسی و مشاوره در جامعه اشاره و تاکید کرد: برخی از افراد هر جامعه‌ای نیاز به خدمات تخصصی روانشناسی دارند که طیف‌های مختلفی را دربرمی گیرد.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاور کشور گفت: جلسات مشاوره و روانشناسی با یک یا دو جلسه تکمیل نمی‌شود، بلکه روند درمان مشاوره حداقل ۱۰ جلسه و در برخی موارد تا ۴۰ نیز پیش می‌رود؛ بنابراین بار اقتصادی زیادی به فرد و خانواده تحمیل می‌کند و نیاز به پوشش بیمه دارد.

رئیس سازمان روانشناسی کشور همچنین بر لزوم اقدامات پژوهشی برای ترسیم سیمای سلامت روان کشور تاکید کرد.