عبدالجلال ایری ، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارس نیوز، در خصوص وضعیت قیمت مسکن در کلانشهرها، اظهار داشت: در ماه‌های اخیر به ویژه در فصل جا به جایی مستاجران با وجود تداوم رشد نرخ اجاره بها در تابستان، در حوزه خرید و فروش شاهد رکود نسبی و کاهش نوسانات قیمتی بودیم و حتی در برخی از مناطق گزارش‌هایی از کاهش قیمت مسکن نیز منتشر شده است.

وی با بیان اینکه افزایش عرضه واحدهای مسکونی به بازار موجب رفع تشنگی بازار شده و همین امر عاملی بر کاهش قیمت مسکن خواهد بود افزود: در حال حاضر واحدهای مسکونی زیادی در شهرهای جدید خالی از سکنه هستند که با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی شناسایی شده که به بازار عرضه خواهند شد از طرفی با قول وزیر راه و شهرسازی به زودی چند هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید به مالکان تحویل داده می‌شوند که تاثیر بسیار خوبی بر کاهش قمیت در بازار ملک خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد : طبق آماری که وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده اقدامات خوبی در جهت ارائه زمین به مردم برای ساخت خانه های روستایی نیز انجام شده است و تا پایان سال ۵۰۰ هزار قطعه زمین در روستاها به مردم واگذار می‌شود که در صورت اجرای گسترده این طرح شاهد مهاجرت معکوس مردم از شهرها به روستاها و یا ماندگاری بیشتر روستائیان خواهیم بود.

ایری تصریح کرد: از سوی دیگر یکی از موضوعاتی که در کنار ارائه زمین به مردم مهم بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد، ثبات در قیمت مصالح ساختمانی است تا بهای تمام شده ساختمان ها کنترل شده و در طول روند ساخت قابل پیش بینی باشد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، گفت: در کنار این موارد، مشوق‌های جدیدی برای نوسازی بافت‌های فرسوده ارائه شده که در کنار مشوق‌های سال گذشته وزارت راه می‌تواند مالکان بافت‌های فرسوده را بیش از پیش برای نوسازی خانه‌هایشان مجاب کنند. تداوم اجرای این برنامه‌ها در کنار ارائه تسهیلات به موقع از سوی بانک‌‎ها و اطلاع رسانی دقیق و گسترده، تاثیرات بسیار خوبی در بازار مسکن خواهد داشت.

انتهای پیام/