به گزارش پارس نیوز به نقل از مهر، گمرک ایران در بخشنامه‌ای به همه گمرکات اجرایی کشور ضوابط گمرکی جهت برگزاری پیاده‌روی عظیم اربعین حسینی (ع) شامل مواردی همچون چگونگی تشریفات گمرکی وسائط نقلیه، چگونگی تشریفات گمرکی کالاهای همراه موکب داران و میزان داروی مجاز همراه مسافر (زائرین) با رعایت ممنوعیت‌ها را ابلاغ کرد.

در این نامه آمده است: با عنایت به برنامه‌ریزی‌های انجام شده جهت برگزاری باشکوه پیاده روی عظیم اربعین امام حسین (ع) و لزوم اهتمام برای ارائه تسهیلات به زائران گرامی بویژه در گمرکات مرزهای غربی کشور ضمن تأکید بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم توسط آن گمرک به منظور ارائه خدمات مطلوب و تسهیلات مقتضی مراتب ذیل جهت بهره برداری و اقدام لازم اعلام می‌گردد.

۱ - تشریفات گمرکی وسائط نقلیه:

با توجه به هماهنگی به عمل آمده با ستاد مرکزی اربعین؛ صدور موقت کلیه وسائط نقلیه سواری، اتوبوس، کامیون، وانت و … اعم از عمومی شخصی و دولتی از تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ مقارن با اول ماه صفر تا پایان ایام اربعین پس از اخذ مجوز ستاد مرکزی عتبات عالیات یا نمایندگی ستاد در مراکز استان‌ها در هر مورد با رعایت موارد ذیل مجاز است:

الف - انجام تشریفات صدور موقت خودرو (شخصی و پلاک عمومی)، حتی المقدور در گمرکات مراکز استان‌های مجاز به انجام تشریفات صدور موقت صورت گیرد.

ب- صدور موقت ناوگان عمومی برای حمل و نقل مسافر و کالا در ایام موصوف علاوه بر تشریفات جاری گمرکی منوط به اخذ مجوز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای می‌باشد صدور موقت وسائط نقلیه با پلاک دولتی نیز موکول به موافقت کتبی ذی‌حسابی دستگاه مربوطه است. ضمن اینکه خودروهای لیزینگی و یا دارای وام که سند مالکیت آنها در رهن بوده نیز منوط به موافقت کتبی مؤسسه رهن دهنده است.

ج- با عنایت به ازدحام و شلوغی در مرزهای خسروی، مهران چذابه و شلمچه در ایام اربعین امام حسین (ع) و ظرفیت محدود گمرکات عراق در پذیرش کامیون حامل کالاهای تجاری به جهت جلوگیری از توقف و ضایع شدن کالاهای صادراتی، ضمن هماهنگی قبلی با این دفتر صرفاً در ایام موصوف انجام تشریفات صادرات را از طریق گمرکات مرزی جایگزین باشماق، شوشمی شیخ صله پرویزخان سومار و مرز دریایی خرمشهر انجام نمایند.

۲- تشریفات گمرکی کالاهای همراه موکب داران:

الف- با عنایت به اینکه مطابق ضوابط جاری، صادرات برخی اقلام از قبیل گوشت، قرمز، برنج، روغن، مواد سوختی و..... مشمول محدودیت یا ممنوعیت و یا عوارض صادراتی است لذا با توجه به مفاد تبصره ذیل ماده ۴ قانون مقررات صادرات و واردات، طبق بخشنامه‌های شماره ۱۷۷/۱۴۰۲/۶۶۰۱۸۲ مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۱۸ و شماره ۷۹/۱۴۰۲/۶۹۸۲۲۰ مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ این دفتر نسبت به ابلاغ سهمیه کالاهای اساسی مورد نیاز موکب ها به تفکیک نوع کالا و نیز سهمیه هر استان مطابق فهرست ضمیمه بخشنامه اقدام شده است. ضمناً مطابق مفاد نامه شماره ۷۹۹۹۲۳ مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران که در حال انجام تشریفات ابلاغ است، این اقلام مشمول پرداخت عوارض صادراتی موضوع بند (و) تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور نخواهد بود. لیکن رعایت الزامات مربوط به مجوزهای بهداشتی و قرنطینه‌ای دامی نباتی) مورد توجه قرار گیرد.

ب- ارسال سوخت مصرفی مورد نیاز مرکب داران و دستگاه‌های خدماتی در ایام موصوف به همراه جدول سهمیه مربوطه صرفاً پس از موافقت وزارت نفت یا شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران) با تنظیم اظهارنامه به نام ستاد عتبات عالیات توسط نمایندگان رسمی معرفی شده و کدینگ شده) مقدور می‌باشد. ج- انجام تشریفات صدور موقت وسایل ضروری همراه موکب داران از قبیل ظروف آشپزخانه، فرش، موکت و زیرانداز، چادر و … جهت آسان سازی حتی المقدور از طریق اظهار در گمرکات مراکز استان‌ها انجام گردد.

د- با توجه به لزوم ارائه مجوز برای صادرات دارو و یا تجهیزات پزشکی لذا هرگونه ارسال دارو و تجهیزات پزشکی در حجم تجاری پس از کسب مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صرفاً به نام ستاد عتبات عالیات و یا جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران امکانپذیر است.

توجه: میزان داروی مجاز همراه مسافر

قرص و کپسول (۳) بسته آمپول ویال (۱۰ عدد)، شربت، سوسپانسیون (۵ عدد)، کرم پماد و ژل (۵ عدد)، قطره (۵ عدد)، اسپری تنفسی (۳ عدد)

همچنین مطابق نامه اخیر شماره ۷۲۵/۱۶۵۹۶۳۲ مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۱۴ اداره کل محترم امور کنسولی وزارت امور خارجه منضم به نامه شماره ۱۶۵۳۹۵۱ مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۱۰ سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در عراق (فایل ضمیمه)، همراه داشتن ۱۰۹ قلم دارو (مطابق لیست ضمیمه نامه موصوف به مراه مسافر به عراق ممنوع است که عمده آنها نیز داروهای حاوی ترکیبات مخدر است. از این رو اطلاع رسانی لازم به زائران گرامی صورت گیرد. لذا شایسته است ضمن اقدام لازم مراتب را به کلیه واحدها و گمرکات اجرایی تابعه نیز ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت مستمر معمول دارند.

نحوه خروج وسائط نقلیه زائران اربعین ابلاغ شد/ اسامی داروهای مجاز

نحوه خروج وسائط نقلیه زائران اربعین ابلاغ شد/ اسامی داروهای مجاز