به گزارش پارس نیوز به نقل از ایسنا، ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ (نوبت دوم) برای پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از روز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه منحصرا از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد و داوطلبان تا روز دوشنبه ۲۱ فروردین فرصت داشتند در این آزمون ثبت نام کنند.

کارت ورود به جلسه داوطلبان کنکور از امروز یکشنبه ۱۱ تیر ماه تا روز سه شنبه ۱۳تیر از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است.

آزمون سراسری ۱۴۰۲ نیز در روزهای چهارشنبه ۱۴ و پنجشنبه ۱۵ تیر ماه برگزار خواهد شد و نمرات خام داوطلبان کنکور در نیمه دوم مرداد ماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و کارنامه نهایی و انتخاب رشته داوطلبان نیز از نیمه دوم مرداد منتشر می‌شود.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در مهلت اعلام شده و بر اساس ظرفیت‌های تعیین شده در دفترچه انتخاب رشته می‌توانند رشته‌های مورد علاقه خود را به صورت اینترنتی انتخاب کنند. در نهایت نتیجه نهایی و بارگذاری کارنامه نتایج نیمه دوم شهریور ماه ۱۴۰۲ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

با توجه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، در کنکور ۱۴۰۲ نقش و تاثیر مستقیم کنکور در پذیرش دانشجویان کاهش یافته و سوابق تحصیلی دانش‌آموزان به معیاری برای قبولی دانشجویان در مراکز آموزش عالی تبدیل شده است. بر این اساس، سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۴۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۶۰ درصد خواهد بود.