عباس مقتدایی نایب، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز، در واکنش به هشدار جمهوری باکو به اتباع این کشور برای سفر به ایران، اطهار داشت: باکو به عنوان همسایه کوچکتر تهران باید توجه داشته باشد که مرزهای مشترک دو کشور، باید به عنوان مرزهای صلح و امنیت پایدار شناخته شوند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران قوی و قدرتمند دارای روحیه همدلی و همکاری بوده و بر رعایت حسن همجواری تاکید جدی دارد، اظهار کرد: این مهم در حالیست که متاسفانه شاهد نزدیک شدن جمهوری باکو به رژیم صهیونیستی هستیم که اقدامی خصمانه و غیر مسئولانه محسوب می شود. در این راستا بارها به مسئولان این کشور تذکر داده شده که نباید پای صهیونیست ها را به منطقه باز کنند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: هر چند جمهوری اسلامی ایران دارای توانمندی اعمال دیدگاه های خودش را دارد و اگر نیاز باشد ابزارهای متعددی در اختیار دارد، لذا همواره بر مبنای صبر راهبردی، دیدگاه های خودمان را دنبال می کنیم. بر این اساس به جمهوری باکو این پیام داده می شود که باید شئون حسن همجواری را رعایت کنند و بیگانگان در منطقه ماندنی نیست و این همسایگان هستند که نهایتا برای یکدیگر باقی خواهند ماند.

مقتدایی با یادآوری اینکه باکو نباید فراموش کند امروزه تهران به عنوان قدرتی نوظهور در معادلات منطقه ای و جهانی اثر گذار است، افزود: به عبارتی همسایگان باید با دیدگاه درازمدت سیاست های همسایه محوری را تبیین کنند که این مهم شامل جمهوری آذربایجان نیز می شود.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: بنابراین توصیه می شود مقامات این کشور طوری رفتار کنند که میان دو ملت مشکلی پیش بیاید؛ ایران از اختلاف افکنی استقبال نمی کند اما توانمندی هایش را باور دارد.