به گزارش پارس نیوز به نقل از مهر، صولت مرتضوی درباره موادی از برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: برنامه هفتم هنوز به مجلس تقدیم نشده، اجازه بدهید برنامه را به مجلس بدهیم و بعد اگر مورد نقد بود، آن را مطرح کنید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره مواد ۱۵ و ۱۶ لایحه برنامه توسعه هفتم و کاهش دستمزد کارگران جوان به مدت سه سال گفت: چنین چیزی در مواد ۱۵ و ۱۶ نیامده است‌. بحث این است که اگر در جایی و برخی از نهادهای حمایتی، نیرویی دارند و به دنبال کمک به آن نیرو هستند یا به دنبال ایجاد اشتغال هستند، چنانچه آن کارگر خود رضایت داشت، با حقوقی کمتر از حداقل دستمزد کار کند. البته این در حد پیشنهاد است که فکر می‌کنم در ویرایش نهایی حذف شده و احتمالاً این موضوع دیگر در دستور کار نیست.

مرتضوی گفت: بحث استاد -شاگردی حلقه‌ی مفقوده تربیت نیروی ماهر است. اگر کسی حرفه‌ای بلد نباشد و بخواهد در کارگاهی آموزش ببیند نباید کارفرما را ملزم کنیم که حقوق قانون کار به آن کارگر بدهد. بنابراین باید صبر کنیم تا از لایحه رونمایی شود.

جزئیاتی از کالابرگ

وی همچنین با بیان این‌که طرح کالابرگ برای تعادل بخشی به معیشت مردم اجرا شده است، اظهار داشت: کسانی که از فرصت طرح کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند، می‌توانند از امتیاز ۲۰ درصد یارانه تشویقی بهره ببرند. اجرای این طرح با استقبال مناسبی دهک‌هایی که مشمول شده‌اند، مواجه و مشکلات طرح هم برطرف شده است. امیدوارم در آینده اصلاحاتی در این طرح صورت گیرد و دهک‌های بیشتری را پوشش دهیم.

مرتضوی درباره ویژگی‌های طرح کالابرگ الکترونیکی، گفت: این طرح کاملاً اختیاری است. ۱۱ قلم کالای متنوع معرفی شده و افراد می‌توانند به صورت اختیاری از این طرح استفاده کنند. کسانی که ۷۰ درصد از یارانه خود را چه به صورت فردی یا خانوادگی در طرح کالابرگ استفاده کنند، مشمول افزایش یارانه خواهند بود. سامانه اعتباری هم تعریف شده تا یارانه بگیران یک ماه زودتر از واریز یارانه نقدی بتوانند از کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند.