مهدی صحابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره عدم پرداخت تسهیلات خرد از سوی برخی بانک‌ها در روزهای پایانی سال، گفت: به صورت شفاهی به مدیران عامل بانک‌ها اعلام کرده ایم که تا آخرین روز سال جاری باید تسهیلات را پرداخت کنند و اگر نیاز باشد به صورت مکتوب نیز بخشنامه‌ای صادر خواهیم کرد تا هیچ توقفی در پرداخت تسهیلات نداشته باشند.

16 درصد تسهیلات بانکی به وام‌گیرندگان خرد پرداخت شد

او درباره چرایی وجود صف طولانی در برخی شهرها برای وام ازدواج و فرزند آوری هم اینطور توضیح داد که در ابتدای سال به دلیل اینکه طبق قانون، وام فرزندآوری باید به متولدان 1400 به بعد پرداخت شود، کمی صف‌ها برای دریافت این تسهیلات زمان بر بود ولی در ادامه با همکاری شبکه بانکی از میزان صف کاسته شد.

وی افزود: البته به دلیل افزایش رقم وام ازدواج و فرزندآوری در لایحه بودجه سال 1402، از اواسط بهمن ماه برخی از متقاضیان که مشمول دریافت این تسهیلات می شوند، به شعب مراجعه نمی‌کنند تا سال آینده با ابلاغ قانون جدید، بتوانند تسهیلات افزایش یافته را دریافت کنند.

صحابی تأکید کرد که بانک‌ها به مسئولیت اجتماعی خود عمل کرده و تسهیلات زیادی در حوزه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن پرداخت کرده اند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: آمار تسهیلات پرداختی بانک‌ها براساس تجهیزمنابع‌شان متفاوت است؛ در برخی موارد اگر بانکی اضافه برداشت داشته باشد مجبور به تعدیل در برخی سیاست‌های اعتباری آنها می شویم که البته شامل تسهیلات خرد نیست.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی در خصوص میزان پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری در نظام بانکی  تصریح کرد: از ابتدای سال تا 14 اسفندماه سال جاری به یک میلیون و 889 هزار متقاضی وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن، بیش از  165 همت تسهیلات توسط شبکه بانکی پرداخت شده است.

صحابی افزود: در راستای قانون حمایت از جوانی جمعیت از 10 فروردین تا تاریخ 14 اسفندماه ماه امسال، شبکه بانکی کشور به 882 هزار نفر از متقاضیان، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به مبلغ 121 همت پرداخت کرده است که این میزان رشد 55 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

او همچنین افزود: از تاریخ 31 فروردین تا 14 اسفندماه سال جاری تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری نیز به 790 هزار نفر به مبلغ 32 همت پرداخت شده است.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: بر اساس این گزارش، از تاریخ 6 تیر ( زمان ارسال دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی و ابلاغ به بانک ها ) تا 14 اسفندماه نیز در قبال تسهیلات ودیعه مسکن 248 هزار و 824 پرونده تشکیل شده که از این تعداد 217 هزار 577 نفر به میزان 12 همت تسهیلات دریافت کرده اند.