عباس مقتدایی نایب، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز، با اشاره به مواضع اتحادیه اروپا و وضع تحریم از سوی برخی کشورهای اروپایی، اظهار داشت: کشورهای اروپایی باید آنقدر هوشیاری و هوشمندی داشته باشند که بدانند با زبان و رفتارهای قرن 19 با ایران نمی توانند صحبت کنند.

وی افزود: ایران دیگر کشوری که استبداد قاجار و پهلوی را داشته باشد نیست و به عنوان کشور مستقل و یک ملت که فرهنگ آن فراگیر است و روند تمدن سازی را دنبال می کند، از توانمندی های بالایی برخوردار است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اروپایی ها نمی توانند از یک سو به ملت ایران فشار سیاسی و اقتصادی بیاورند و از سوی دیگر انتظار تعامل داشته باشند. ایران متناسب با مواضع طرف مقابل، رفتار می کند.اکنون وزارت امور خارجه و سایر نهادهای داخلی پاسدار و حافظ امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران هستند.

 مقتدایی تصریح کرد: در ماه‌های گذشته بدعهدی‌های فراوان و در سال‌های گذشته رفتارهای خارج از قواعد بین المللی بسیاری از اروپاییان، دیده ایم و این در نحوه تعاملات آینده ما در نظر گرفته می شود.

وی با بیان اینکه اروپا هر چقدر نواقص و بد رفتاری خود را تکرار کند، خودش متضرر می شود، ادامه داد: دامنه ارتباطات امروز ایران با کشورهای آسیایی توسعه یافته و روابط ما با چین، روسیه و سایر کشورهای منطقه نشان می دهد که ایران از اروپا عبور کرده است و اروپاست که اکنون در تور امریکایی ها گیر افتاده است و توان حل مشکلات خود را ندارد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان داشت: اروپا در حل مسائل خود ناتوان شده است و رفتار آنان با ایران نه از سر قدرت بلکه از سر استیصال است. اروپا باید از مسیر خطا که در پیش گرفته است، برگردد.

انتهای پیام/