مهدی طغیانی ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارس نیوز، اظهار داشت: ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی در چند سال اخیر در کشور با مجوز مجلس در بودجه 1401 برطرف شد؛ هر چند در داخل کشور تولید این ماشین آلات معدنی را داریم و شرکتهایی مثل هپکو و غیره تولید ماشین آلات معدنی و راهسازی را دارند اما تعداد تولیدات آنها جوابگوی عقب ماندگی تاریخی در این حوزه نیست.

وی با تاکید بر اینکه میزان تولید داخل ماشین آلات معدنی کفاف نیاز داخل را نمی کند گفت: کار معدن یک کار بسیار بسیار سرمایه بر است و باید در آن ابزار آلات کار کند هرچقدر این ماشین آلات کمتر باشد قیمت آن بالاتر می رود در نهایت روی هزینه تمام شده ماده معدنی اثر می گذارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه باید واردات این ماشین آلات معدنی در حدی که بودجه تعیین شده انجام شود ادامه داد: به طور کلی باید موانع واردات این ماشین آلات به کشور مرتفع شود؛ در حدی که در داخل تولید داریم از آن استفاده و برای تامین سایر نیازمان باید اقدام به واردات کنیم. استخراج از معادن نباید گیر ماشین آلات معدنی باشد. البته باید ماشین آلات به روز و پیشرفته را هم به کشور وارد کنیم این اقدام کمک به تولید در حوزه معدن است.

طغیانی با بیان اینکه ما کشوری هستیم که از حیث معدن مزیت خوبی داریم خاطرنشان کرد: واردات ماشین آلات معدنی کمک می کند که از این ظرفیت بهتر استفاده کنیم تا به این وسیله سهم معدن در اقتصاد کشور بالاتر برود.

وی تصریح کرد: متاسفانه ما فاقد یک نقشه راه توسعه معادن هستیم. در حوزه حمایت از معادن کوچک مقیاس باید برای حمایت از آنها هر کدام متناسب با خودشان نوع حمایت مخصوصی از سوی وزارت صمت و دولت صورت بگیرد.

نماینده اصفهان در مجلس خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات جدی ما نبود ماشین آلات معدنی در زمینه فرآوری این مواد معدنی است و اگر این ماشین آلات به کشور وارد شود و در دسترس معدن داران قرار بگیرد جلوی خام فروشی مواد معدنی گرفته می شود.

وی درباره میزان رشد کارخانجات ماشین آلات سنگین در این چند سال وضع ممنوعیت واردات گفت: ماشین سازی در کشور وقتی ممنوعیت وجود داشته باشد رشد می کند اما به شرط اینکه برای ماشین سازان برنامه داشته باشیم در واقع یک نوع حمایت مشروط از آن ها باید وجود داشته باشد.