منصور آرامی ، نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پارس نیوز، اظهار داشت: یکی از بحث های موجود در صنعت، موضوع ماشین آلات است که با مشکلات زیادی در این خصوص مواجه ایم، در رقابت با بسیاری از کشورهای صنعتی دنیا مانند آلمان، انگلیس و ... که امکانات و تجهیزات مناسبی دارند؛ ضعف هایی در بخش صنعت کشور داریم اما فرصت دانشی و علمی در کشور فراهم است که می تواند زمینه رقابت با کشور های دیگر را فراهم کند.

وی افزود: البته چنین حرکتی نیاز به حمایت دارد، در حال حاضر معاونت علمی فناوری اقداماتی انجام داده ولی در شرایطی که ارتباطات بین معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی در یک راستا  قرار گیرند، کمک قابل توجهی برای حرکت در این حوزه می شود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: متاسفانه هنوز اقتصاد کشور تک محصولی و نفتی است و لازم است حرکت به سمت سایر بخش های اقتصاد غیر نفتی باشد؛ در صورتی که وزارت جهاد کشاورزی و دیگر وزارتخانه های مرتبط تلاش کنند تا از ظرفیت کشاورزی استفاده شود، یقینا نیاز به ماشین آلات با تکنولوژی بالا افزایش می یابد.

وی در ادامه افزود: در این حالت و با فراهم شدن زمینه های لازم، می توان از ظرفیت دانشگاه ها، بخش های علم و فناوری و آر ان دی هایی که در شرکت های دولتی و خصوصی وجود دارد، استفاده شود تا به سمت کیفیت و کمیت بالا حرکت کنیم. زمینه ی چنین حرکتی موجود است و مهم ترین بخش این اقدام اولویت گذاری و ایجاد حساسیت در آن است.

آرامی در خصوص میزان ارزبری در واردات ماشین آلات نیز بیان کرد:طبیعتا برای هر وارداتی ارز از کشور خارج  می شود، در شرایط فعلی کشور که مقدار ارز کم است باید مبلغ زیادی ارز صادر شود تا ماشین آلات به کشور وارد شود، در واقع مجبوریم از منابع دیگر برای وارد کردن این ماشین آلات استفاده کنیم.

نماینده مردم بندر عباس در مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص حذف معافیت تعرفه ای واردات ماشین آلات نیز بیان کرد: برای اعتماد و کمک بیشتر به توان تولید داخل و همچنین افزایش زمینه ی رشد ، چنین اقدامی لازم است در واقع باید بتوان ایجاد رقابت کرد.