خبرگزاری مهر - گروه استان ها: حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای صبح پنجشنبه وارد فرودگاه شهید صدوقی یزد شد و دوازدهمین سفر استانی خود را آغاز کرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد، استاندار یزد، امام جمعه یزد و جمعی از مسئولان حوزه قضایی استان از محسنی اژه ای استقبال کردند.

جمعی از معاونان و رؤسای سازمان های وابسته به دستگاه قضایی نیز در این سفر اژه ای را همراهی و به شهرستانهای استان یزد سفر کرده اند.

۱۶:۱۲ تفویض اختیار به یزد در زمینه بافت تاریخی

 رئیس قوه قضاییه گفت: مردم پای نظام، سنگ تمام گذاشته اما آیا ما نیز برای مردم سنگ تمام گذاشته ایم یا نه و اگر شبانه روز هم تلاش کنیم باز هم بدهکار مردم هستیم.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای عصر پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان یزد خطاب به مسئولان و نمایندگان استان یزد اظهار داشت: مردم متدین، شهیدپرور و صبور یزد که در چندین دهه در جهت استقرار این نظام و عزت این کشور فداکاری کردند و امروز هم کماکان با وجود همه مشکلاتشان تلاش می کنند، شایسته خدمت بی منت هستند و اگر این فرصت را برای خدمت دادن به این مردم و این کشور از دست بدهیم، اولین کسی که مغبون است، خود ما هستیم و باید به وجدان خود، به تاریخ و به خدا باید جواب بدهیم.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به  بافت تاریخی یزد گفت: هر مقدار اختیاری که رئیس کل دادگستری استان یزد بخواهد و من بتوانم تفویض کنم، برای رفع مشکلات بافت تاریخی به ایشان خواهم داد.

۱۵:۲۶ اتمام کاداستر اراضی ملی در  ۱۰ استان کشور

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اتمام کاداستر اراضی ملی در ۱۰ استان یزد خبر داد.

حسن بابایی در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال یزد با بیان اینکه بحث اصلی ما قانون حدنگاری است که در سال ۱۳۹۳ مصوب شده و متولی اجرای آن سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است، اظهار داشت: مقرر بود که در پنج ساله، بحث حدنگاری در لایه های مختلف اجرایی شود که به دلایل مختلف از جمله عدم تامین اعتبار، عدم همکاری سایر دستگاهها به طور کامل اجرا نشد.

وی با تقدیر از مدیران و مسئولان قضایی و نیز اعضای عضو شورای حقوق بیت المال که در اتمام کاداستر اراضی ملی دخیل بودند، عنوان کرد: در ۱۰ استان از جمله یزد، کاداستر اراضی ملی به اتمام رسیده است.

۱۵:۱۳ معاون اول قوه قضاییه با مردم دیدار و گفتگو کرد

معاون اول قوه قضائیه که به همراه رئیس این قوه به استان یزد سفر کرده است، در دادگستری شهرستان یزد حاضر شد و از نزدیک به بررسی مسائل و مشکلات حقوقی مردم پرداخت.

حجت الاسلام مصدق در دیدار مردمی و بررسی مشکلات حقوقی مردم اظهار داشت: مهمترین هدف سفر رئیس قوه قضائیه و هیات همراه به استان یزد رسیدگی به مشکلات حقوقی مردم است.

وی افزود: در این دیدارها چالشها و موانعی که برای برخی سرمایه گذاران ایجاد شده بررسی و دستورات لازم را برای رفع آنها صادر شد.

۱۴:۳۲ اصناف قاچاقچی‌ها، متقلبان و کم فروش‌ها را معرفی کنند

رئیس قوه قضائیه از اصناف خواست تا قاچاقچی‌ها، متقلبان و کم فروش‌ها را معرفی کنند.

۱۲:۴۴ فرهنگ مذهبی و بومی یزد نباید دچار خدشه شود

رئیس قوه قضاییه گفت: یزد در حوزه های مذهبی و فرهنگی زبانزد خاص و عام است و نباید اجازه داد که به این فرهنگ خدشه وارد شود.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، ظهر پنجشنبه در دیدار مردمی خود در استان یزد اظهار داشت: یزد به حق دارالعباده و به حق حسینیه ایران نام گرفته زیرا این مردم با یاد حسین(ع) زنده هستند.

وی عنوان کرد: مردم، نخبگان، علما و هنرمندان استان یزد در بسیاری از زمینه ها زبانزد هستند و باید تلاش کنیم که تدین و خصلت های مذهبی و بومی و فرهنگ های عمیقی که در یزد وجود دارد، نه تنها حفظ شود بلکه ارتقا پیدا کند و به هیچ وجه اجازه داده نشود که به سنت های مذهبی خوب خدشه وارد شود و ممکن است اگر غفلت کنیم، شیطان وارد شود.

۱۲:۳۹ ماموریت به بازرس کل یزدبرای بررسی نحوه هزینه‌کرد حقوق دولتی معادن

رئیس سازمان بازرسی کل کشور بازرس کل استان یزد را مامور کرد که به صورت ویژه به موضوع حقوق دولتی وصول شده از معادن و هزینه کرد آن در شهرستان‌ها ورود کند.

ذبیح الله خدائیان ظهر پنجشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان بافق ضمن گرامیداشت هفته دولت با اشاره به اینکه ریاست قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی و بر اساس سند تحول قوه قضاییه برنامه های جدی را در دستور کار دارد که از جمله این برنامه ها حضور در میان مردم و سفرهای استانی و استماع اظهارات و بیانات مردم و مشاهده مشکلات و تصمیم گیری در خود استان است؛ بیان کرد:

در این سفرها حسب دستور رئیس قوه قضاییه مسئولان این قوه به شهرستان ها سفر می کنند و مسائل و مشکلات هر شهرستان جمع بندی و به فراخور اختیاراتی که قوه قضاییه و سازمان های تابعه دارند تلاش می شود نسبت به رفع دغدغه ها اقدام شود.

۱۱:۰۱ جایگاه مباشران اقتصادی نیازمند بازنگری است

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهمیت مسئله اقتصاد در شرایط امروز جامعه گفت: جایگاه همه دست اندرکاران اقتصادی به ویِژه مباشران اقتصادی نیازمند بازنگری است.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، پیش از ظهر پنجشنبه در دیدار با صنعتگران و فعالان اقتصادی استان یزد با اشاره به اهمیت مسائل اقتصادی اظهار داشت: امروز به جهاتی مسئله اقتصاد مسئله اول کشور شده بنابراین باید نسبت به همه کسانی که در مسئله اول کشور دست اندرکار هستند، اعم از زمینه ساز تا مبتکر، قانونگذار و مجری و مهمتر از همه کسی که مباشر اصلی است، جایگاه ویژه ای داشته باشد و باید جایگاه او را بازتعریف کنیم.

وی با اشاره به بهبود وضعیت اقتصاد عنوان کرد: ایجاد اشتغال و بهبود شرایط در این زمینه، ارتقاء امنیت را به دنبال دارد و اگر در این بخش هزینه نکنیم، ناچار خواهیم شد در سایر زمینه ها از جمله امنیت، رفع آسیب های اجتماعی و ... هزینه کنیم. اگر امروز اشتغال و تولید را رونق دادیم، گرفتاری های اجتماعی، درگیری ها، مسائل و مشکلات خانوادگی، طلاق و آسیب های اجتماعی کاهش می یابد.

محسنی اژه ای تاکید کرد: به طور قطع یک کشور ثروتمند برای کل کشور بهتر است و اگر کشور فقیر شد، کل کشور ضرر می کنند و اگر یک کشور و اقتصاد آن ضعیف و درآمد و تولید کم شد و فقر افزایش یافت، همه افراد جامعه متضرر می شوند.

۱۰:۴۱ دیدار جمعی از شکات پرونده‌ای با ۱۴۰۰ شاکی با رئیس سازمان بازرسی

رئیس سازمان بازرسی کل کشور که در سفر به بافق، با شکات پرونده ای که بالغ بر هزار و ۴۰۰ شاکی دارد، دیدار کرد.

ذبیح الله خداییان، صبح پنجشنبه در جریان سفر استانی ریاست قوه قضاییه به یزد، مامور رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضایی مردم شهرستان بافق شده که در این سفر، با تعدادی از شکات یک پرونده کثیرالشاکی دیدار کرد و پای صحبت‌های آن‌ها نشست.

اژه ای: جایگاه مباشران اقتصادی نیازمند بازنگری است

شکات این پرونده به صورت مستقیم و بدون واسطه مشکلات خود را با این مسئول عالی قوه قضاییه در میان گذاشتند که متعاقب آن، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، نسبت به پیگیری تقاضای این افراد مبنی بر تسریع در رسیدگی، قول مساعد داد.

۹:۰۷ مشکلات دستگاه قضا در خدمت رسانی به مردم خدشه وارد نکند

رئیس قوه قضائیه گفت: مشکلات کارکنان دستگاه قضایی را در تمام زیرمجموعه ها درک می کنم اما این مشکلات نباید سبب خدشه وارد شدن در خدمت رسانی به مردم شود.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای صبح پنجشنبه در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان یزد اظهار داشت: مردم یزد، مردمی سختکوش، متدین، انقلابی و ولایی هستند و همکاران ما در دستگاه قضایی از این ویژگی ها بهره مند هستند.

وی عنوان کرد: با هدف مشخص و مقدسی انقلاب شد و در مسیر انقلاب سختی ها، شهادت‌ها و مرارت ها کشیده شد تا به مقصد اعلی دست پیدا کنیم و استان یزد که امروز کمتر از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، نزدیک به ۴ هزار شهید، ۹ هزار جانباز و ۸۰۰ آزاده دارد و این یک قلم از تلاش های استان برای رسیدن به مقصد اعلی است.

۷:۳۶ مشکلات استان یزد با ظرفیت های موجود نباید استمرار یابد

رئیس قوه قضائیه گفت: مشکلات مردم متدین استان یزد با ظرفیت هایی که این استان دارد، نباید استمرار یابد.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، صبح پنجشنبه در بدو ورود خود در فرودگاه شهید صدوقی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امیدواریم در این سفر بتوانیم ضمن رسیدگی کامل به مجموعه قضایی، با اعزام تیم هایی به شهرستانها، مشکلات و گرفتاری های شهرستانها را برطرف کنیم.

اژه ای: مشکلات استان یزد با ظرفیت های موجود نباید استمرار یابد

وی بیان کرد: امیدواریم با کمک سایر مسئولان، استاندار و مسئولان اجرایی و با مشورت و نظر نماینده ولی وفقیه مسائل را دسته بندی کنیم و مواردی که مستقیم مربوط به قوه قضاییه می شود قدم برداریم.