به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ آقای امید قالیباف با بیان اینکه واجدان شرایط واردات خودرو تا ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ فرصت دارند درخواست خود را به دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت تحویل دهند افزود: آیین نامه واردات خودرو سه گروه را شامل می‌شود که پس از ارسال درخواست در مهلت مقرر یاد شده (حداکثر تا آخر شهریور) اسامی شرکت‌های منتخب اعلام می‌شود.

 
وی اضافه کرد: پس از تایید و اعلام، شرکت‌هایی که الزامات آیین نامه واردات خودرو را با امتیاز بالاتری کسب کرده‌اند می‌توانند اقدام به واردات کنند.
 
سخنگوی وزارت صمت سه گروه اولویت نخست مشمول آیین نامه واردات خودرو را، واردکنندگان خودروی اقتصادی، سرمایه گذاران خارجی متقاضی ایجاد خط تولید و متقاضیان واردات خودروی برقی به مناطق آزاد برشمرد.
 
قالیباف در مورد متقاضیان واردات خودروی اقتصادی نیز گفت: شرط لازم برای این دسته، الزام به انتقال فناوری و ارائه خدمات بعد از فروش است، اما اگر علاوه بر این موارد برنامه داخلی‌سازی داشته باشند امتیاز مضاعف محسوب می‌شود.
 
 وی ادامه داد: در درخواستی که ارائه می‌شود باید علاوه بر مشخص شدن جزئیات الزامات اعلام شده، نوع خودرویی که قصد وارد کردن آن را دارند نیز مشخص شود.
 
 مشاور رسانه‌ای وزیر صمت گفت: در خصوص متقاضیان سرمایه گذاریِ ایجادِ خطِ تولیدِ خودرو، نیز مشوقی در نظر گرفته شده است که بتوانند هزینه‌های ریالی خود را بابت خرید کارخانه و راه اندازی خط تولید از طریق واردات خودرو و فروش آن تامین کنند.
 
قالیباف تاکید کرد: استفاده از این مشوق، مازاد بر سقف یک میلیارد یورویی واردات خودرو خواهد بود.
 
وی در خصوص واردات خودرو در مناطق آزاد نیز گفت: در مناطق آزاد فقط خودروی برقی مجوز واردات دارد و شرایط متقاضیان مشابه واردکنندگان خودروی اقتصادی است با این توضیح که هم اکنون داخلی‌سازی مورد نظر نیست و به جای آن باید وارد کننده به ایجاد زیرساخت و ایستگاه شارژ خودرو تعهد دهد.
 
سخنگوی وزارت صمت در خصوص نحوه بررسی درخواست‌ها و تایید نهایی شرکت‌ها نیز افزود: هر شرکتی که امتیاز بیشتری از الزامات آیین نامه، نظیر انتقال فناوری به دست آورد، اولویت خواهد داشت.
 
قالیباف همچنین در مورد حقوق دولتی واردات خودرو گفت: تعیین درصد حقوق دولتی بر اساس قیمت کشف شده نهایی در بورس کالا مشخص می‌شود.
 

یک نمایندگی خدمات پس از فروش؛ شرط واردات هر هزار دستگاه خودرو

سخنگوی وزارت صمت افزود: واردکننده خودرو باید به ازای هر ۱۰۰۰ دستگاه خودرو وارداتی یک نمایندگی برای خدمات پس از فروش ایجاد کند.

قالیباف گفت: شرکت های متقاضی واردات خودرو علاوه بر شرط فوق باید تأمین قطعات یدکی ضروری(قبل از واردات)، تأمین تجهیزات، اسناد و آموزش نفرات ذی ربط در خدمات پس از فروش و اعلام فهرست فناوری های انتقال یافته در خدمات پس از فروش را در درخواست خود اعلام کنند.

وی داشتن مجوز رسمی از تولیدکننده محصول جهت تضمین ارائه خدمات پس از فروش و یا انتقال فناوری، داشتن تجربه در واردات خودرو و یا بکارگیری شرکت های دارای تجربه در این زمینه و ارائه سطح انتقال فناوری در خودروهای اقتصادی برای تولید در کشور را از دیگر الزامات واردکنندگان خودرو ذکر کرد که باید در درخواست آنها قید شود.

سخنگوی وزارت صمت، واردات خودرو را در راستای تنظیم بازار این محصول ذکر کرد و افزود: در مورد متقاضیان سرمایه گذاری احداث خط تولید خودرو، علاوه بر مشوقی که پیشتر اعلام شد باید به اخذ مجوز از سازمان سرمایه گذاری خارجی نیز اقدام کنند.

قالیباف با اشاره به اولویت داشتن واردات خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو گفت: شرایط واردات سایر خودروها نیز بیستم شهریورماه اعلام می شود.