به گزارش مشرق، امروزه بسیاری از عمل های جراحی انجام شده دارای عوارض جانبی و خطرات احتمالی خاص خودشان هستند . به طور کلی، یک جراح قبل از انجام عمل جراحی تمام عوارض جانبی مربوطه را با جزئیات کامل برای بیمار ذکر خواهد کرد.

آپاندیس یک کیسه کوچک بلا استفاده و یا یک ساختار لوله ای شکل است که به روده بزرگ وصل شده است و در قسمت تحتانی سمت راست شکم قرار دارد . این عضو ، عضوی حیاتی در بدن انسان نیست اما با این حال برخی افراد عقیده دارند یا تصور می ‎کنند که این عضو، به فرد در بهبود یافتن از اسهال، التهاب یا عفونت روده کمک می‎ کند و از آن جایی که عملکرد دقیق این عضو ناشناخته است ، اعتقاد بر این است که بدن بعد از انجام عمل برداشتن آپاندیس ، بدون بروز علائم خاصی به عملکرد خود ادامه خواهد داد .

آپاندیس

آپاندیس، به دلیل تجمع مدفوع ، باکتری ها و سایر ارگانیسم های عفونی گاهی حساس است . در صورت رشد باکتری ها در این قسمت ، چرک ایجاد شده و چرک های انباشته شده باعث متورم و ملتهب شدن آپاندیس و ایجاد دردی عظیم در اطراف ناف می ‎شوند که این درد بعد از گذشت زمانی کوتاه به قسمت تحتانی سمت راست شکم انتقال پیدا خواهد کرد . این آپاندیس آلوده به آپاندیسیت معروف است .

علائم آپاندیسیت :

کاهش اشتها

اسهال

 تب

حالت تهوع

ادرار همراه با درد

استفراغ

در هنگام بروز آپاندیسیت به دلیل وجود باکتری و چرک، احتمال بروز پارگی در آپاندیس و ورود چرک عفونی به داخل حفره شکمی وجود خواهد داشت . برای جلوگیری از ایجاد پارگی در آپاندیس، انجام عملی به نام آپاندکتومی برای برداشتن آپاندیس از بدن ضروری می ‎باشد.

جراحی آپاندیس عمدتا لاپاراسکوپی یعنی حداقل تهاجمی است و این عمل تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی انجام می‎ شود.

عوارض جانبی احتمالی مربوط به برداشتن آپاندیس

۱. زایمان زودرس :

نبود آپاندیس در بدن در ۸ الی ۱۰% مواقع باعث بروز زایمان زودرس در خانم ها می ‎شود که در این میان، حدود ۲% از افراد دچار سقط جنین می ‎شوند .

۲. انسداد روده و ایلئوس:

تقریبا در ۳% از بیمارانی که اقدام به برداشتن آپاندیس خود کرده اند ، عبور مدفوع ، گاز و مایعات از طریق روده به طور جزئی یا کامل مسدود خواهد شد که اگر این اثر جانبی درمان نشود ، ممکن است منجر به بروز عوارض شدیدتری در فرد شود .

ایلئوس یک وضعیت فوق العاده دردناک و موقتی است که در آن فقدان حرکت و پریستالزیس در روده به وجود خواهد آمد که هر دو این شرایط باعث ایجاد اختلال درهضم غذا و عملکرد نا منظم روده خواهند شد .

۳. عفونت زخم:

این مشکل شایع ترین عارضه ایجاد شده در افرادی است که تحت عمل برداشتن آپاندیس قرار گرفته اند . حدود ۱.۹% از افرادی که تحت عمل جراحی لاپاروسکوپی قرار گرفته اند و حدود ۴.۳% از افرادی که جراحی باز داشته اند به این وضعیت دچار خواهند شد .

۴. چرک و آبسه:

ممکن است تشکیل آبسه (مجموعه ای از چرک و عفونت) در ناحیه آپاندیس خارج شده ، ایجاد شود.

۵. پریتونیت :

این التهاب در حفره صفاقی ( غشایی که دیواره داخلی شکم و اندام های موجود در ناحیه شکمی را پوشانده است ) بروز پیدا می ‎کند و معمولا به دلیل وجود عفونت های باکتریایی یا قارچی رخ می‎ دهد .

به طور کلی هیچ عواقب و عارضه جانبی طولانی مدتی به دلیل برداشتن آپاندیس در فرد رخ نخواهد داد اما با این حال ممکن است برخی از بیماران ، عارضه های ذکر شده در بالا را تجربه کنند و یا دچار فتق یا آپاندیسیت لوزه ( عفونت ناشی از قسمت باقی مانده آپاندیس ) شوند .