به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: ترکیه به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد.

سعید خطیب زاده در پاسخ به سئوالی در خصوص اقدامات احتمالی نظامی ترکیه در مرز‌های سوریه و عراق اظهار داشت:جمهوری اسلامی ایران با هرگونه اقدام نظامی و توسل به زور در خاک دیگر کشور‌ها، به منظور حل و فصل اختلافات فیمابین مخالف بوده و آن را ناقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور‌ها دانسته و این امر را موجب پیچیده‌تر شدن شرایط و افزایش تنش‌ها می‌داند.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن درک نگرانی‌های امنیتی ترکیه، تنها راه رفع آن نگرانی‌ها را گفتگو، احترام به توافقات دوجانبه با همسایگان و همچنین توافقات به عمل آمده در چارچوب روند آستانه از جمله احترام به تمامیت ارضی، یکپارچگی و حاکمیت ملی سوریه و رعایت اصل عدم توسل به زور می‌داند.

خطیب زاده

خطیب زاده تصریح کرد: تجربه چندین سال اخیر ثابت کرده است که اقدامات نظامی در سایر کشور‌ها، نه تنها کمکی به حل مشکلات فی مابین نکرده، بلکه تبعات انسانی نگران کننده‌ای را بدنبال داشته و باعث پیچیده‌تر شدن وضعیت منطقه خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ضمن دعوت از کشور‌های دوست و همسایه برای تعامل و گفتگوی سازنده، تصریح کرد، جمهوری اسلامی ایران آماده است همچون گذشته برای جلوگیری از تشدید بحران و هرگونه درگیری که قربانیان آن، تنها مردم بی دفاع و غیر نظامی خواهد بود، ایفای نقش نموده و تلاش خود را بکارگیرد.