به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ آقای بابک رحمانی در گفتگو با رسانه ملی با اشاره به فعالیت ایران خودرو در بحث نوآوری و تولید خودرو‌های جدید افزود: امسال خودرو‌های قدیمی مانند ۴۰۵ و سمند از رده خارج خواهند شد.

 
وی اضافه کرد: خودروی تارا که سال گذشته به بازار وار شد، محصول جدید ماست که در شرایط سخت تحریمی طراحی و تولید شده است.
 
رحمانی با بیان اینکه خودروی تارا مطابق با استاندارد‌های روز دنیاست گفت: بنا داریم بر روی پلتفرم (سازه) جدید تارا، محصولاتی را تعریف کنیم که نخستین محصول اواخر امسال یا اوایل سال بعد با طرح k۱۲۵ وارد بازار می‌شود.
 
وی همچنین گفت: امسال ۷۵۰ هزار تا خودرو عرضه خواهیم کرد که ۵۰ درصد بیشتر از سال قبل است، اما بازار تابع سازوکار‌های دیگر است.
شرایط پیش فروش ایران خودرو
 
سخنگوی گروه صنعتی ایران خودرو با بیان اینکه مزایده روشی برای فروش خودرو‌هایی است که به مشتری عادی نمی‌توان فروخت افزود: خودرو‌هایی که در جریان تولید دچار ایرادات کیفی شدند و قابل فروش به مشتری عادی نیستند، همچنین خودرو‌هایی که در برخی طرح‌های ایران خودرو به کار گرفته شده اند یا برای انجام آزمایش‌هایی به جا‌های مختلف ارسال و دچار ماندگاری شده و یا ایراداتی در حمل و نقل آن ایجاد می‌شود و خودور‌هایی که از سوی مشتریان عودت می‌شود، وارد فرآیند مزایده می‌شوند.
 
رحمانی با اشاره به ویدئوی منتشره در فضای مجازی درباره مزایده خودرو‌ها گفت: خودرو‌های ۲۰۷ اتوماتیک مورد اشاره در کلیپ پخش شده، خودرویی در رده تولید ما نیست.
 
وی افزود: خودرو‌های مورد اشاره در ویدئو، خودرو‌هایی بودند که بعد از رفتن پژو از ایران در اثر تحریم‌ها با یک سری قطعات باقی مانده از جمله گیربکس اتوماتیک قدیمی‌ای ال فورد به تعداد ۲۰ دستگاه تولید شد که به روش قرعه کشی نمی‌توانستیم عرضه کنیم ضمن اینکه سال ساخت درج شده این خودروها، ۱۴۰۰ بود و نمی‌توانستیم به مشتری عادی تحویل دهیم، بنابراین در فرآیند مزایده قرار گرفتند.
 
سخنگوی گروه صنعتی ایران خودرو گفت: ایراد‌هایی که در این ویدئو ذکر شد از جمله روشن بودن چراغ بنزین، ایرادی نیست که به واسطه آن، خودرو در مزایده قرار گیرد یعنی هیچ خودرویی به علت ایراد روشن بودن چراغ چک وارد مزایده نمی‌شود.
 
رحمانی با بیان اینکه ایرادات برای اطلاع مشتری درج می‌شود، افزود: کارشناسان مزایده در محل حضور دارند و به کسانی که برای مزایده مراجعه می‌کنند توضیحات کامل داده می‌شود.
 
وی با بیان اینکه قیمت در فرآیند مزایده یک اصل است و توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین می‌شود گفت: کارشناس رسمی دادگستری قیمت پایه مزایده را نزدیک به قیمت بازار تعیین می‌کند و آن‌هایی که خواهان هستند قیمت خود را پیشنهاد می‌دهند که خودرو به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می‌شود.
 
سخنگوی گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به اینکه خودرو‌های مزایده ای، ضمانت ندارند افزود: در ویدئوی منتشره ادعا شده خودرویی که در مزایده فروخته شده است ضمانت نامه ندارد، اما این در حالی است که خریدار با آگاهی از این مورد، خودرو را خریداری می‌کند.
 
رحمانی در توضیح دیگر خودرو‌های عرضه شده در مزایده گفت: ۳۰ تا ۴۰ دستگاه خودروی آریسان در مزایده عرضه شده که با استاندارد یورو ۴ در سال ۹۹ تولید شده بود و از آنجا که نمی‌توانستیم در فروش عمومی به مشتری واگذار کنیم در فرآیند مزایده فروخته شده است.
 
وی افزود: همچنین تعدادی خودروی رانا پلاس سقف شیشه‌ای در مزایده عرضه شده بود، زیرا هنگامی که طرحی جدید داریم تولیدات اولیه این طرح به علت دارا نبودن پایداری لازم به مشتری عادی تحویل نمی‌شود.
رحمانی گفت: اگر کوچکترین ایراد در خودروی تولیدی مشاهده شود واحد کنترل کیفیت اجازه نمی‌دهد که خودرو در فرآیند فروش عادی قرار گیرد حتی اگر این ایراد یک خط و خش کوچک باشد، زیرا مشتری عادی خودروی بدون ایراد می‌خرد از این رو خودرو‌هایی از این دست با آگاهی مشتری در فرآیند مزایده فروخته می‌شود.