به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمدباقر قالیباف امروز (یکشنبه) در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی مجلس، فرا رسیدن سالروز شهادت مرد میدان، سردار پر افتخار اسلام و محبوب دل مردم ایران و تمامی مستضعفین جهان، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را به ملت شریف ایران و تمام کسانی که به آرمان عدالت‌گستری، آزادیخواهی و رفع ظلم و تبعیض از جهان باور دارند و در این مسیر گام برداشته اند، تسلیت و تعزیت گفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: خون شهید راه خود را در زمین و آسمان‌ها پیدا می‌کند و این وظیفه ماست تا بتوانیم با فهم درست از سیره شهید و منطق عمل و اندیشه او، زندگی و فکر خود را با آن منطق، سازگار کنیم و خود را از انحراف، تندروی و یا کندروی رها کنیم.

وی افزود: بزرگ‌ترین ظلم به حاج قاسم، تقلیل دادن او از یک مکتب و مدرسه درس آموز به سطح یک ژنرال شجاع و یک فرد مبارز است. حاج قاسم مکتب است، زیرا ابعاد گوناگون زندگی او بر اساس راه و روشی تنظیم شده بود که امام راحل (ره) با فهم دقیق خود از اسلام ناب محمدی (ص) به ما آموخت.

قالیباف همچنین گفت: حاج قاسم شاگرد اول مکتب امام است و این مکتب که تا امروز با همراهی و فداکاری ملت ایران، نجات بخش و راهگشا بوده، بر دو اصل خداباوری و مردم باوری استوار است. اگر حاج قاسم در سال‌های عمر شریف و بابرکت خود توانست فاتح میدان‌های بزرگ باشد به این دلیل بود.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه اخلاص کم نظیر او با اعتقاد قلبی به توانایی مردم و همچنین باور عمیق و برخاسته از آموزه‌های دینی به اصل «ما می‌توانیم»، در یک شخص جمع شده بود و امروز نیز به برکت خون او و خون مجاهدان مخلصی همچون شهید ابومهدی المهندس، آمریکا در آستانه اخراج کامل از منطقه قرار گرفته است و با پشتیبانی ملت‌های منطقه، ان شاءالله این امر به زودی به طور کامل محقق خواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه مردم باوری در مکتب سلیمانی یعنی در هر لحظه فقط در اندیشه حل مشکلات مردم بودن و پرهیز کردن از هر فرع و حاشیه‌ای که انسان انقلابی را از حل مشکلات مردم دور کند، اظهار داشت: مردم باوری یعنی اینکه مشکلات فقط و فقط با همراهی و مشارکت همه جانبه خود مردم قابل حل است و هر کسی که مردم را از حضور فعال باز دارد و یا نقش آن‌ها را نادیده بگیرد و یا آن‌ها را دسته بندی و فرقه بندی کند، بی گمان شکست خواهد خورد.

قالیباف در ادامه با یادآوری این مطلب که حاج قاسم در هر میدانی که حاضر می‌شد مایه امیدواری و اعتماد به نفس مردم بود، عنوان کرد: او که در مکتب خمینی (ره) «ما می‌توانیم» و حل مشکلات با مشارکت عموم مردم را آموخته بود هرجا که قدم می‌گذاشت نیرو‌های مردمی را سرشار از باور راستین به نیروی خود و با اتکا به نیروی لایزال الهی می‌کرد. خداباوری سلیمانی به معنای رعایت اخلاق و حدود شرعی در هر امری حتی در مواجهه با دشمنان و به معنای باور عملی به سنت‌های الهی است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: همان سلیمانی که در مقابل پابرهنگان و مستضعفان دست ارادت بر سینه می‌گذاشت و تعظیم می‌کرد، در برابر هیچ ابرقدرت و زورگویی سر خم نکرد و در مقابل آن‌ها تا آخرین نفس ایستاد و نقشه آن‌ها را خنثی کرد.

وی ادامه داد: همان سلیمانی که شیر بیشه مبارزه و نبرد با ظالمان بود، با دقت و هوشمندی فراوان بر مسائل سیاسی اشراف داشت و از ابعاد آن آگاه بود و این فراست را برای در هم کوبیدن دشمن به کار می‌گرفت. سلیمانی به جای سخت گیری با مردم، بر خود سخت می‌گرفت و با مردم مهربان و متواضع بود.

قالیباف همچنین تصریح کرد: با پیروی از مکتب سلیمانی و با اتکا به دو اصل خداباوری و مردم باوری می‌توان بر مشکلات غلبه کرد و همین منطق را که بار‌ها در ۴ دهه اخیر، رهگشا و موفقیت آمیز بوده است، می‌توان در سایر عرصه‌ها نیز به کار ببندیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: فرا رسیدن اولین سالروز درگذشت علامه مصباح یزدی را که در سال‌های عمر خود نقش مهمی را در راستای ترویج معارف اسلام و حراست از مبانی فکری انقلاب اسلامی ایفا کردند به همه ملت عزیز و به ویژه به تمامی شاگردان و دوستداران ایشان تسلیت می‌گویم.