بر اساس نقشه جدید رنگ‌بندی کرونا که از سوی اپلیکیشن ماسک منتشر شده است و از ۲۲ آبان ماه اعمال می‌شود، شهرستان‌های قرمز کرونایی از ۳۳ شهر به ۲۲ شهر کاهش یافته و شهر‌های اصفهان، شیراز، همدان و بجنورد در وضعیت زرد و بوشهر و زاهدان در وضعیت آبی قرار گرفتند.

شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمز هستند شامل جلفا، مرند (آذربایجان شرقی)، اشنویه، پلدشت، پیرانشهر، چایپاره، سردشت، شوط (آذربایجان غربی)، بیرجند، طبس، قائنات (خراسان جنوبی)، بردسکن، خلیل آباد، کاشمر (خراسان رضوی)، گرمه (خراسان شمالی)، دامغان (سمنان)، زابل (سیستان و بلوچستان)، استهبان، جهرم، سرچهان، ممسنی (فارس)، بانه (کردستان)، زرند، شهربابک (کرمان)، خاتم، مهریز (یزد)، هستند.

در عین حال وضعیت قرمز از بعضی مناطق به شهر‌های همجوار در حال گسترش است. بر این اساس اعمال محدودیت‌های شدید در شهر‌های قرمز کنونی برای کاهش آمار ابتلا و فوت، درگیرشدن شهر‌های همجوار و پیشگیری از شروع موج ششم کرونا بسیار ضروری است.

البته خوشبختانه بعضی شهر‌ها که به تازگی قرمز شده‌بودند از وضعیت قرمز خارج شدند.باید توجه کرد که  واکسیناسیون  گسترده در پیشگیری از افزایش تعداد مبتلایان و ادامه وضعیت قرمز این شهر‌ها بسیار موثر بوده است.