به نقل از اسپوتنیک، سرگی باباک پزشک متخصص ریه در این خصوص بیان کرد: کووید ۱۹ در وهله اول به ریه آسیب می‌رساند. در صورت پیوند سایر بیماری‌ها به ویروس کرونا خطر چندین برابر افزایش می‌یابد. با چنین آسیب شناسی، عناصر پیری زودرس به طور ناگهانی در افراد ۷۰ ساله و بالاتر تحریک می‌شود. به همین دلیل ریه‌ها شروع به کوچک شدن می‌کنند.

 
 

این پزشک افزود: اگر ترکیبی از این بیماری‌ها با کووید ۱۹ وجود داشته باشد، مانند یک بمب اتمی است که در داخل بدن انسان منفجر می‌شود. "

وی مطرح کرد:  ترک سیگار و همچنین واکسیناسیون علیه ویروس کرونا به جلوگیری از عواقب منفی کمک می‌کند. سپس ریه‌ها به تدریج شروع به بهبود می‌کنند و خطر عوارض ناشی از کووید ۱۹ کاهش می‌یابد.

کرونا - جستجوی Google 11-8-2021 9-23-26 PM

هزینه ی واکسن کرونا چقدر است؟

اخبار خاص کرونا وپیامدهای آن

** ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

**«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

** این در حالی است که دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا رد این ویروس را پیش از این تاریخ رسمی گرفته و نتایج پژوهش شان را در نشریه "بیماری‌های عفونی بالینی" منتشر کرده‌اند.این پژوهشگران پس از یازده ماه، با بررسی نتایج قبلی، ۳۹ نفر را در سه ایالت آمریکا شناسایی کرده‌اند که دو هفته قبل از اعلام رسمی چین، در خون شان پادتن کرونا وجود داشته است. اولین مورد کرونا در آمریکا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ یعنی سه هفته بعد از اعلام چین شناسایی شد.

** شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

بهترین رژیم غذایی در فصل پاییز و افزایش ایمنی بدن

** شرکت "مادرنا"، که یک شرکت آمریکایی است هم روز دوشنبه ۲۵ آبان ماه ۹۹ اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

با کشف واکسن کرونا، واکسیناسیون در کشورهای مختلف آغاز شد.