فواید روباه ها برای تهران

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه روباهها هیچ خطر و تهدیدی برای مردم تهران محسوب نمی‌شوند، گفت: این حیوانات فایده‌های زیادی دارند که یکی از آنها کنترل جمعیت جوندگان کوچک است.
محمدحسین بازگیر در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران پویا درباره برخی تماسهای مردم تهران مبنی بر مشاهده روباه در بعضی نقاط استان تهران اظهار کرد: مردم گاهی اوقات  اعلام می‌کنند که در نزدیکی محل سکونت آنها روباه مشاهده شده و خواستار به تله انداختن این حیوان و رهاسازی آن در محل دیگر هستند.
وی ادامه داد: برخی از تماسهای مردم از سر دلسوزی و معدود تماسهایی نیز با رویکرد تهدید است که خواستار مقابله با این حیوان هستند؛ در حالی که باید گفت به خاطر اقلیم شهر تهران در ارتفاعات شمالی و نزدیک بودن پایتخت به زیستگاههای حیات وحش، ورود این حیوان جای تعجب زیادی ندارد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران تصریح کرد: به دفعات متعدد حیوان روباه در برخی نقاط پایتخت و به‌ویژه در شمال تهران و نقاطی که در گذشته خوش آب و هوا بوده مشاهده شده است که از آن جمله می‌توان به فرودگاه مهرآباد، ورزشگاه آزادی، برخی پادگانها و حتی بعضی سفارتخانه‌ها اشاره کرد؛ اما در هر صورت محلهای حضور روباه با زیستگاه این حیوان در ارتباط بوده است.
به گفته بازگیر، این گونه از حیوانات برای مردم هیچ آزاری ندارند و تا به امروز نیز هیچ شواهدی مبنی بر آزار و اذیت شهروندان نداشته‌اند که باید مردم در این خصوص هیچ نگرانی نداشته باشند.
وی با بیان اینکه روباهها از انسانها فراری هستند، افزود: ما به نوعی شاهد پیوستگی زیستگاهها با حیوانات هستیم که به همین سبب روباه در برخی نقاط مشاهده می‌شود؛ البته نمی‌توان همه مسیرها را مسدود کرد و یا تفکیک انجام داد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران خاطرنشان کرد: ورود برخی گونه‌ها به شهرها در بسیاری نقاط دنیا به رسمیت شناخته شده و بعضی گونه‌ها همزیستی مسالمت‌آمیز با انسان دارند و آسیبی نمی‌رسانند.
بازگیر با بیان اینکه برخی گونه‌ها همانند روباه خدماتی را در شهرها برای مردم دارند، اظهار کرد: روباهها در طبیعت مسئول کنترل جوندگان کوچک هستند؛ بنابراین روباهها جمعیت موشها و سایر جوندگان کوچک را کنترل می‌کنند.
وی تصریح کرد: نبود روباهها باعث از بین رفتن تعادل بخشی در طبیعت خواهد شد بنابراین مردم باید از گونه‌ها همانند روباه حمایت کنند و به آن آسیبی نرسانند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران توضیح داد: روباهها و یا سایر گونه‌هایی که آسیبی نمی‌رسانند بخشی از طبیعت و یا داشته‌های ما هستند و اگر حذف شوند شاید آسیبهای دیگری از جانب جوندگان همانند موش وارد شود؛ بنابراین باید به حفظ و حراست گونه‌ها دقت کرد.
در ادامه فیلمی از حضور روباه را میان مردم مشاهده میفرمایید

شکار یک روباه توسط پلنگ + فیلم