این پیشنهاد را عبدالرزاق داود، سرپرست وزارتخانه بازرگانی پاکستان، در دیدار با جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، مطرح کرده و گفته است «به شرایط تحریمی ایران واقف هستیم». وی با اشاره به ظرفیت تهاتر در دو کشور گفت: پاکستان دارای برنج و ایران دارای نفت و پتروشیمی است که می توانیم این کالاها را با هم تهاتر کنیم.

پیشنهاد خجالت آور پاکستان به ایران

* وزیر جهاد کشاورزی نیز در این دیدار گفته است که رویکرد دولت رئیسی «ارتباط با همسایه‌ها از طریق تهاتر است» و از مقام‌های پاکستانی خواسته که با توجه به تحریم، معاملات بین دو کشور «از طریق پول رایج در دو کشور انجام شود».

* مبادلات تجاری ایران و پاکستان در حال حاضر یک و نیم میلیارد دلار اعلام شده است و مسئولان دولت ایران وعده داده‌اند که در طول دو سال آینده مبادلات تجاری دو کشور را به پنج میلیارد دلار افزایش می‌دهند.

کشور را به جای ۶۰ میلیارد دلار درآمد نفتی، با ۱۰ میلیارد دلار اداره کردیم/ سال ۹۵ رشد اقتصادی ایران در دنیا اول شد

* مهم‌ترین پروژه تجاری بین ایران و پاکستان که هند نیز در آن مشارکت دارد، «خط لوله صلح» است. خط لوله صلح نام خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که بر اساس تفاهم‌های انجام‌شده، ایران متعهد شده بود که به مدت ۲۵ سال گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد.