به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در دیدار با آیت‌الله اشرفی شاهرودی، استاد عالی درس خارج حوزه علمیه خراسان، بیان کرد: برای توسعه وقف و درآمدزایی باید مقدماتی نسبت به بسیاری از کارها فراهم شود، درخصوص پیشرفت کشور نیز ما باید تولیدکننده باشیم و سازمان اوقاف در موضوع تولید نسبت به گذشته اقداماتی خوب را انجام داده و پیشرفت خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه سه گذاره حفظ موقوفات، افزایش منافع آن و نیات واقفین برای اوقاف دارای اهمیت است، اظهار کرد: ما در اوقاف برای جلوگیری از مصرف زیاد پول، ۵۰درصد منافع موقوفه را صرف خود موقوفه کردیم، چرا که ما معتقدیم باید به موقوفه رسیدگی شود، اگر زراعی است، زیر بار ببریم، تجاری، مدرسه و بیمارستان است، خوب نگهداری کنیم و تجهیزات آن را درست کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: ما می‌گوییم ۵۰ درصد اجرای نیت عمل شود و مابقی برای حفظ العین و افزایش منافع خرج شود.

اختصاص دادن زمین‌های وقفی دارای قابلیت برای ساخت مسکن ملی

خاموشی افزود: تاریخ نشان می دهد به موقوفات آن‌گونه که باید رسیدگی نشده است از این رو ما رژیم اجاره داری را عوض کردیم و به سمت مشارکت رفتیم.

وی گفت: طی قراردادی با وزارت راه و شهرسازی مقرر گردید در راستای اجرای طرح مسکن ملی، بسیاری از زمین‌های حاشیه شهرها با قابلیت تبدیل شدن به مسکن، به این وزارت تحویل شود و الان در سه استان این موضوع نهایی شده است و در چند روز آینده ۸۱۰۰ واحد کلنگ آن را در اراک زده خواهد شد.

چهار میلیون مسکن در چهار سال ساخته خواهد شد

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه وقف خیلی قدرتمند است، اما به شرطی که مکانیزم اداره آن صحیح باشد، عنوان کرد: وقتی وقفی صورت می‌گیرد، واقف باید نسبت به موقوفه خود هزینه کند، حقوق ثبت آن و شناسه ملک را درست کند تا بعدا دچار مشکل نشود.

وی با بیان اینکه باید تفکر واقف را حفظ کنیم و از موقوفات تولید ثروت داشته باشیم، گفت: برای این منظور باید رقبات برای منفعتی که لایق و در شان آن موقوفه است، زیر بار برود.

وام مسکن فرزندآوری به چه کسانی تعلق می‌گیرد ؟

خاموشی افزود: ما در اوقاف با اتصال قطعات زنجیره‌ها می‌توانیم افزایش درآمد را یک به ۲۰۰ کنیم، این اتفاقات افتاده و خیلی خوب پیش می‌‎رود.