سرعت طوفان حاره ای شاهین متغیر است. طوفان حاره ای خسارت زیادی به استانهای جنوبی وارد کرد. برخی شهرها به دلیل طوفان حاره ای تعطیل شدند. برخی روستاها بدلیل طوفان حاره ای تخلیه شدند. طوفان حاره ای فعالیت صیادان را متوقف کرده است.

 طوفان حاره ای تا فردا عصر در کشور باقی می ماند. می توانید خسارات و اخبار مربوط به این طوفان را در این خبر دنبال کنید.

شما با عضویت در سیستم پوش نوتیفیکیشن سایت ما می‌توانید از تکمیل شدن این مطلب و سایر مطالب مشابه مطلع شوید.    

دانستنی ها در خصوص طوفان حاره ای

طوفان حاره ای چیست

طوفان حاره ای بیشتر در منطقۀ خاصی از نواحی استوا ایجاد می‌شوند. این طوفان‌ها انرژی خود را از آب دریا می‌گیرند. در زمان شکل‌گیری آن نیز منطقه‌ای کم فشار ایجاد می‌شود.

طوفان حاره ای

 

عوامل ایجاد طوفان حاره‌ ای

حاره در لغت به گرم، سوزان و گرمسیری معنا شده است. منطقۀ حاره یا محترقه یکی از مناطق پنجگانۀ زمین است که دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. در مناطقی که طوفان حاره ای تشکیل میشود، یعنی همان نواحی خاصی از استوا، باید جوّی ناپایدار حاکم باشد. ناپایداری جوّی که باعث شود هوا رو به بالا حرکت کند. (بالاتر از سطح دریا).

وجود بادهای نسبتاً ملایم نیز از عوامل به وجود آورندۀ یک طوفان حاره ای است.

موضوع دیگر اینکه شدت باد در سطح دریا، نباید زیاد باشد. یعنی جو در آن منطقه باید کمی تا قسمتی آرام باشد.

دمای آب اقیانوس در منطقه‌ای که طوفان حاره ای به وجود می‌آید باید ۲۶/۵ درجۀ سانتی گراد یا بیشتر باشد. این دما تنها مربوط به سطح اقیانوس نیست، بلکه تا عمق ۴۵ متری باید نفوذ داشته باشد.

طوفان حاره ای

 

مدت زمان یک طوفان حاره ای

این سامانۀ جوی ممکن است از یک هفته تا چهار هفته تداوم داشته باشد. که این طول عمر بستگی بسته به از بین رفتن هر کدام از شرایط جوّی ایجاد شده و وسعت طوفان‌ها متغیر است.

 

در ادامه بخوانید: هشدار جالب آتش‌نشانی به مردم پس از طوفان 

 

استانهای درگیر طوفان حاره ای

فعالیت این سامانه سواحل جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق و سواحل شرق هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده است. افزایش ارتفاع موج در برخی سواحل تا چهار متر و در مرکز طوفان یعنی مرکز دریای عمان تا شش متر انتظار می‌رود.

 

طوفان حاره ای

 

زمان فعالیت سامانه طوفان حاره ای در ایران

اوج فعالیت این سامانه ۱۰ مهر است و تا ۱۱ مهر نیز ادامه خواهد یافت.  این سامانه از اواخر ۱۱ مهر به سمت کشورهای حاشیه جنوبی دریای عمان و خلیج فارس تغییر مسیر می‌دهد و می‌توان گفت که روز دوشنبه ۱۲ مهر به‌طور کامل از سواحل ما عبور می‌کند.

 

وضعیت پیش روی طوفان حاره ای در ایران

 سرعت طوفان حاره‌ای شاهین متغیر بوده و سرعت جابجایی آن در حال حاضر ۱۵ کیلومتر در ساعت است و موجب بارش باران در سواحل چابهار و کنارک شده است.

وی ادامه داد: این سرعت حرکت بیانگر حضور و فعالیت بیشتر آن در منطقه است اما وزش بادهای نعشی آن را به سمت جنوب و دریا سوق داده که اتفاق خوبی است.

وی با بیان اینکه محل فعالیت آن ۲۴۰ کیلومتری شرق جنوب شرق چابهار و ۴۰۰ کیلومتری شرق جنوب شرق مسقط عمان است و سرعت باد در هسته طوفان به ۱۱۰ تا ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

عصر نیز چرخند حاره‌ای شاهین با حفظ فاصله طولی حدود ۸۰ کیلومتر و بدون برخورد به خشکی از بنادر گواتر، پسابندر و بریس در جنوب شرق ایران عبور کرد.

اکنون زبانه‌های طوفان حاره‌ای به لیردف رسید.

روستای کروچ در فاصله ۷۲ کیلومتری شرق جاسک قرار دارد و براساس پیش‌بینی های هواشناسی طوفان حاره‌ای در ساعت سه تا پنج بامداد روز یک‌شنبه منطقه جاسک را متأثر می‌کند و اکنون طوفان بر روی دریا قرار دارد.

 

خسارات وارده طوفان حاره ای

طوفان حاره‌ای از سمت گوادر پاکستان به پسابندر و محدوده نوار ساحلی چابهار- گواتر سبب خسارت جدی به صیادان شده است.

هم اینک ۲ لنج شکسته و غرق شده که ارزش هر لنج بیش از ۱۰ میلیارد تومان است.

 

در ادامه بخوانید: درس های شهره سلطانی در طوفان های زندگی 

 

به گفته سخنگوی اورژانس، تاکنون طوفان شاهین ۱۳ مصدوم برجای گذاشته است. معاون شیلات سیستان‎ وبلوچستان گفته طوفان ۵ صیاد مفقود هستند. رییس اداره برق چابهار هم از قطعی برق در ۸ نقطه شهر خبر داده است.

ستاد مدیریت بحران سیستان‎وبلوچستان اعلام کرده درپی تشدید طوفان شاهین، در حوزه سواحل مکران مراکز اسکان اضطراری ایجاد شده است.

 

آخرین اتفاقات طوفان حاره ای

زمانی ۱۲۲ نفر در منطقه سیستان به دلیل عوارض ناشی از گردو غبار به مراکز درمانی مراجعه کردند که از اینکه از این تعداد ۱۰۴ نفر به صورت سرپایی درمان و ۱۸ نفر هم به دلیل شدت عارضه بستری شدند.

 

این مطلب در حال تکمیل است. می‌توانید آن را ذخیره کنید تا از تغییرات آن مطلع شوید.