سلامت دهان و دندان مهم است. باید نکاتی را برای سلامت دهان و دندان انجام داد. برای سلامت دهان و دندان باید مسواک زد. 

کارهایی که می‌توانید در طول روز برای ارتقاء سلامت دهان و دندان انجام دهید، و به شما در جلوگیری از حفره و کاهش مشکلات طولانی‌مدت مانند بیماری‌های لثه کمک می کند به شرح زیر است.

1. آب شیر بنوشید

فواید بلندمدت آب فلوراید شده باعث می‌شود دندان‌ها در برابر حملات اسیدی که می‌تواند باعث ایجاد حفره شود مقاوم‌تر شود. آب به خودی خود در تمیز نگه داشتن دندان‌ها مفید است زیرا ذرات باقی مانده غذا را از بین می‌برد. خشکی دهان برای باکتری‌هایی که منجر به پوسیدگی دندان می‌شوند، بیشتر مهمان‌نواز است.

اگر از ماسک به طور مرتب استفاده می‌کنید، این یک مشکل بزرگتر است، زیرا پوشش صورت می‌تواند فراموش کردن نوشیدن آب را آسان کند. 

2. به دندان‌های خود زبان بزنید

همین حالا یک ثانیه وقت بگذارید تا زبانتان را روی دندان‌هایتان بکشید. آیا لایه‌ای روی آن است؟ این پلاکی است که در طول روز تشکیل شده است. با مسواک زدن آنرا حذف کنید.

3. غذا رو خوب بجوید

سبزیجات و میوه‌های ترد پلاک باکتریایی را که روی دندان‌هاست از بین می‌برد که باعث پوسیدگی یا بیماری لثه می‌شوند. هر چیزی که خرد شود سلامت دندان ها را بهبود می‌بخشد.

4. میان وعده آجیل بخورید

جویدن به تحریک تولید بزاق کمک می‌کند. و ، این بزاق است که به تمیز نگه داشتن دهان کمک می‌کند.

غذاهای کم کربوهیدرات خطر ابتلا به حفره را افزایش نمی‌دهد. به همین دلیل است که آجیل را به عنوان یکی از بهترین میان‌وعده‌ها پیشنهاد می‌شود.

5. آدامس بجوید

آدامس‌های بدون قند که حاوی زایلیتول هستند، با تحریک بزاق و تقویت دندان‌ها از لبخند شما محافظت می‌کند.

6. آرام باشید

استرس برای دندان مضر است. باعث می‌شود که افراد دندان‌های خود را برهم فشار داده و دندان قروچه کنند. که باعث خرد شدن دندان‌ها یا ساییدگی آنها با افزایش سن می‌شود.

مترجم: نرگس قاسمی پناه