به گزارش پارس نیوز به نقل از ایرنا، مزاحمت‌های تلفنی برای اورژانس پیش بیمارستانی یکی از مواردی است که همچنان به واسطه پایین بودن سطح آگاهی اجتماعی یا آموزش‌های غیرکافی مشاهده می‌شود. رفتاری عجیب که باید به آن از مناظر مختلف نگاه کرد و به این موضوع فکر کرد که چرا این رفتار ضداجتماعی که به طور معمول در خدماتی که اپراتور تلفنی وجود دارد، از برخی افراد سر می‌زند و چرا افراد به خود اجازه می‌دهند که با ایجاد مزاحمت برای اورژانس پیش بیمارستانی، جان شخص دیگری را به خطر بیندازند.

گاهی ثانیه‌ها در تماس با اورژانس ۱۱۵ مهم است و سوال این است که چطور برخی افراد به خود اجازه می‌دهند که نه تنها مزاحمت تلفنی ایجاد کنند بلکه یک سازمان امدادرسان مهم مثل اورژانس را در شرایط پرمخاطره‌ای قرار دهند که خدمات آنی و در لحظه آن می‌تواند جان افراد را نجات بخشد.

اخبار و اطلاعات نشان می‌دهد از مزاحمت‌های تلفنی در کشورهای توسعه یافته خبری نیست. شاید کار فرهنگی که منجر به افزایش آگاهی در خصوص اهمیت فعالیت اورژانس شود یا رأی قاطع دادگاه برای افرادی که مرتکب چنین اشتباهی می‌شوند مزاحمت‌های تلفنی را کاهش داده است.​

بابک یکتاپرست سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اشاره به اینکه مزاحمت تلفنی معضلی ریشه دار محسوب می‌شود، اظهار داشت: بروز مزاحمت تلفنی از سوی فردی می‌تواند منجر به از دست دادن مریضی شود که منتظر دریافت خدمات اورژانس است که اتفاق دردناکی است.

یکتا پرست هزینه اعزام تکنسین‌های اورژانس با آمبولانس بر سر بالین بیمار را حدود پنج میلیون تومان ارزیابی کرد و گفت: سالانه ۲۰ میلیون نفر با اورژانس ۱۱۵ تماس می‌گیرند که بر اساس آمار حدود ۱۰ درصد آنها مزاحم تلفنی هستند.​

وی این آمار را در همه نقاط کشور یکسان ندانست و افزود: در برخی از نقاط خوزستان شاهد آمار بیشتر مزاحمت یعنی ۳۰ درصد و در برخی نقاط کشور مانند مشهد با آمار کمتر یعنی ۵ درصد مزاحم تلفنی از کل تماس‌ها روبرو هستیم.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور، طیف مزاحم‌های تلفنی را گسترده عنوان کرد و افزود: برخی در تماس با اورژانس و مقابل پرسش‌های کارشناس برای ارائه خدمت درمانی بهتر، به اپراتور ناسزا می‌دهند که سبب ناراحتی اپراتورهای اورژانس می‌شود.

یکتاپرست در ادامه فرهنگ‌سازی و صدور احکام دادگاهی برای مزاحمان تلفنی اورژانس ۱۱۵ را راهکار مناسب برای کاهش آمار این افراد دانست و گفت: بستن خط تلفن و زندان‌های تعزیری از احکام دادگاه است.

استقرار تیم دادستانی کل کشور در اورژانس

وی با اشاره به اغماض‌هایی که از سوی دادگاه‌ها برای این افراد اتفاق افتاده است، اظهار داشت: البته این روند تغییر کرده و تیمی از دادستانی کل کشور به اورژانس آمده است و مطابق با یک دستورالعمل، دیگر اغماضی برای صدور رأی در کار نیست.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: به عنوان نمونه، قاضی برای یک مزاحم تلفنی در مشهد حکم داد که به مدت چهار سال چند ساعت در روز کار خدماتی مرکز اورژانس مشهد را انجام دهد همچنین بر اساس حکم دادگاه، ۵ خط تلفن همراه مزاحمان تلفنی در تهران بسته شده است.

یکتاپرست انجام کار فرهنگی را بسیار مهم دانست و گفت: در یکی دو سال گذشته رسانه‌ها با انتشار اخبار در این حوزه کمک بسیار بزرگی در آگاهی‌سازی عمومی و نشان دادن اهمیت کار اورژانس برای عموم جامعه انجام داده‌اند که ستودنی است.