به گزارش پارس نیوز ، تعطیلی شنبه‌ها  تصویب شد.اما   تعطیلی شنبه‌ها   از کی اجرا می‌شود؟نمایندگان مجلس امروز با تعطیلی شنبه‌ها موافقت کردند؟  تعطیلی شنبه‌ها   حالا سوال اینجاست که این طرح به کجا رسید؟ ​

 عرشه آنلاین نوشت : سرانجام روز موعود فرا رسید و بعد از هفت سال جدال در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، تکلیف تعطیلات دو روزه آخر هفته را روشن کرد و با در دستور کار قرار گرفتن گزارش کمیسیون اجتماعی درباره لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری که مربوط به تغییر تعطیلی پنجشنبه‌ها به شنبه است، تعطیلی شنبه‌ها به تصویب رسید.

برای بسیاری از مردم این سوال مطرح شده است که تعطیلی شنبه ها از کی اجرا می‌شود؟ تعطیلی شنبه ها شامل چه کسانی می‌شود و یا تعطیلی شنبه ها تصویب شد؟ 

تعطیلی شنبه‌ها از اواخر خرداد اجرا می‌شود

 زمان اجرای تعطیل شنبه ها بعد از تصویب در شورای نگهبان قطعی می شود و فعلا روز شنبه ها تا تصویب نهایی، تعطیل نیست. این مصوبه مهم باید از سد شورای نگهبان بگذرد تا به قانون تبدیل و توسط دولت اجرایی شود.

 

یک نماینده مجلس گفت که  تعطیلی شنبه‌ها ،  احتمالااز تابستان سال ۱۴۰۳ اجرایی می شود ​

اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت اگر شورای نگهبان طی ۱۰ روز آینده مصوبه مجلس مبنی بر افزایش تعطیلات هفته‌ها را تایید و رئیس مجلس ابلاغ کند تعطیلی شنبه‌ها از اواخر خرداد امسال باید اجرایی شود. 

بر اساس یکی از تبصره‌های ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، تکلیف تعطیلی مراکز خدمات‌رسان مانند بانک‌ها در مصوبه تعطیلی روز شنبه مشخص شد.

«شنبه» به عنوان روز تعطیل تعیین شد

متن گزارش کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص لایحه اصلاح ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری منتشر شد.

 بر اساس متن نهایی لایحه، تمامی دستگاه‌های اجرایی اعم از ستادی و استانی، به استثنای واحدهای نظامی، انتظامی و امنیتی و بخش عملیاتی واحدهای خدمت‌رسانی از قبیل بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی- درمانی، مراکز بهزیستی، بانک‌ها و اماکن ورزشی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته از روز یک‌شنبه تا پنج‌شنبه تنظیم کنند.

بانک‌ها روز شنبه تعطیل می‌شوند؟

سوالی که پس از تصویب تعطیلی شنبه‌ها به ذهن متبادر می‌شود، تعطیلی ارگان‌ها و موسسات است. آیا بانک ها، دستگاه‌های خدماتی و ارگان‌های دولتی هم روز شنبه تعطیل می‌شوند یا خیر؟

پیش از پاسخ به این سوال ابتدا باید جزئیات قانون مدیریت خدمات کشوری درباره کاهش ساعت کار کارکنان را از نظر گذراند.

حالا با اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری، در این ماده تصریح شده که «ساعات کار کارمندان دولت چهل و چهار ساعت در هفته است و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات با پیشنهاد سازمان و تصویب هیات وزیران تعیین می‌شود و تغییر ساعت کار کارمندان در موارد ضروری با رعایت سقف مذکور با دستگاه ذی‌ربط است. میزان ساعات تدریس معلمان و اعضای هیات علمی از ساعات موظف، در طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل ذی‌ربط تعیین خواهد شد.»

یک تبصره مهم درباره فعالیت پنج یا شیش روزه بانک‌ها

در تبصره ۳ ماده واحده ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری به سوال اصلی درباره تعطیلی بانک ها، مراکز خدمات رسان و ارگان‌های دولتی پاسخ داده شده است: «تبصره -۳ تمامی دستگاه‌های اجرایی اعم از ستادی و استانی به استثنای واحد‌های نظامی انتظامی و امنیتی و بخش عملیاتی واحد‌های خدمت رسانی از قبیل بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، درمانی، مراکز بهزیستی، بانک‌ها و اماکن ورزشی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته از روز یکشنبه تا پنج شنبه تنظیم کنند. فهرست کامل بخش عملیاتی واحد‌های خدمات رسانی موضوع این تبصره ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.»

بر این اساس، همه دستگاه‌های اجرایی اعم از ستادی و استانی به استثنای بخش عملیاتی مراکز و واحد‌های خدمت رسانی نظیر واحد‌های ذی‌ربط بهزیستی، بانک ها، بیمارستان ها، مراکز بهداشتی- درمانی، اماکن ورزشی و واحد‌های نظامی، انتظامی و اطلاعاتی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته تنظیم کنند.

بر اساس جزئیات این مصوبه، در همه قوانین و مقرراتی که از مبنای ۴۴ ساعت کار در هفته و ۱۷۶ ساعت کار در ماه استفاده شده است، از تاریخ ابلاغ این قانون به ترتیب به ۴۲/۵ ساعت کار در هفته و ۱۷۰ ساعت کار در ماه اصلاح می‌شود.