به گزارش پارس ، به نقل ازباشگاه خبرنگاران تیم ملی فوتبال ایران در اوسان موفق شد کره جنوبی را در حالی که به شدت توسط هوادارانش تشویق می شد شکست دهد تا به عنوان تیم اول گروهش به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل صعود کند. پس از این برد شیرین و به یاد ماندنی شاهد حضور مردم در خیابان ها بودیم که سر از پا نمی شناختند و به شادی پرداختند.
پس از روزهای پر اضطراب و پر استرس که پشت سر گذاشتیم، این شادی حق مردم ایران بود اما باید به چگونگی صعود تیم ملی به جام جهانی و ارزش حضور در این تورنمنت بزرگ اشاره کنیم.

**روزنه امید

شرایط جدول با توجه به باخت مقابل لبنان در بیروت و تساوی برابر قطر و شکست ازبکستان در تهران برای ما چندان جالب نبود. شاگردان کی روش هر چند ازبکستان را در تاشکند و کره جنوبی را در دور رفت در تهران برده بودند اما اولین باخت ما در دور برگشت مقابل ازبکستان در ورزشگاه آزادی شرایط را برای ما سخت کرد چرا که قبل از بازی های حساس و سرنوشت ساز خرداد ماه تیم ما تنها ۷ امتیاز جمع کرده بود اما کره جنوبی ۱۱ امتیاز و ازبکستان ۱۱ امتیاز داشتند و همین مساله باعث شده بود کارشناسان فوتبال کشورمان شانس چندانی برای صعود تیم ملی به جام جهانی قائل نباشند و تمرکزشان را روی پلی آف گذاشته بودند اما هنوز همه چیز برای ما تمام نشده بود و روزنه ای از امید برای فوتبال ما وجود داشت.

تیم در شرایطی که ستاره هایی همچون اشکان دژاگه علی کریمی و مهدی رحمتی را در اختیار نداشت باید ۲ بازی بسیار سخت را خارج از خانه مقابل قطر و کره جنوبی برگزار می کرد و در تهران هم به مصاف لبنان می رفت. شرایط ما در جدول و بازی های سختی که در پیش داشتیم باعث شده بود که حتی خوشبین ترین هوادار فوتبال ایران هم به صعود تیم ملی به شکل مستقیم و البته تیم اول فکر نکند و همه به دنبال حضور در پلی آف بودند. خرداد پر حاشیه برای تیم ملی فوتبال شروع شده بود و باید از کمترین شانسی که داشتیم استفاده می کردیم تا شاید با معجزه و حماسه ای دیگر جواز صعود به جام جهانی را به دست بیاوریم راه البته سخت و بسیار دشوار بود اما تا وقتی امید هست، باید تلاش کرد.

**فتح دوحه

اولین بازی ما در مقابل قطر در دوحه بود. قطر هنوز ناامید نشده بود و می توانست در صورت پیروزی مقابل ایران حداقل به پلی آف برسد و به همین دلیل در دوحه روز بسیار سختی برای ملی پوشان ایران توصیه می شد.

ملی پوشان ایران باید علاوه بر قطر با جنگ روانی که تیم های حوزه خلیج فارس استاد آن هستند شرایط خاص آب و هوایی دوحه و البته داور مسابقه هم بجنگند چرا که قطری ها نفوذ بسیاری در AFC دارند و می توانند با لابی های قوی خود حتی داور را هم تحت تاثیر قرار بدهند. در این شرایط سخت و بحرانی تیم ملی عازم دوحه شد تا مقابل قطر که تیمی چند ملیتی است به میدان برود. روز سخت ما در دوحه باشور و شعف خاصی همراه شد چرا که قوچان نژاد تک گل ۳ امتیازی و بسیار حساس ما مقابل قطر را به ثمر رساند تا با این پیروزی امیدهای ما برای صعود به جام جهانی رنگ ببازد.

**پایان شایعات

پیروزی تیم ملی مقابل قطر در دوحه باعث شد تا کارلوس کی روش از فشار زیادی که روی او وجود داشت خارج شود. چند ماه قبل از این بازی شایعات بسیار خطرناکی اطراف سرمربی پرتغالی تیم شکل گرفته بود و حتی عده ای که منافع شخصی و گروه خودشان برای آنها مهم بود مدعی شدند که کی روش با قطری ها تبانی کرده تا تیم ملی ایران نتواند به پلی آف برسد و فطر شانس حضور در پلی آف را به دست بیاورد. این عده مدعی شدند که دستپخت کی روش برای قطری ها خوشمزه تر است تا خودمان و به این ترتیب به فدراسیون فوتبال فشار زیادی وارد کردند تا کی روش را کنار گذاشته و از گزینه های وطنی در این مقطع حساس استفاده کنند اما فدراسیون فوتبال ایران به دور از تمام این جوسازی، کار خودش را کرد و با کی روش ادامه داد و سرمربی پرتغالی تیم ملی در بازی قطر نشان داد که مطرح شدن این حرفها فقط و فقط شایعه و جوسازی علیه تیم ملی بوده تا عده ای از این آب گل آلود ماهی بگیرند اما کی روش بدون توجه به چنین شایعاتی، فقط و فقط روی کارش تمرکز کرد تا در نهایت روسیاهی برای ذغال بماند.

**لبنان قربانی بعدی

پیروزی مقابل قطر در دوحه که با یک بازی منطقی و به دور از احساس رقم خورده بود، امید ها را برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۴برزیل زنده کرده بود اما کار ما تازه شروع شده بود چون اولین فینال از ۳ تیم فینالی پیش رو داشتیم را برده بودیم و هنوز کار تمام نشده بود. لبنان با توجه به اتفاقات چند ماه قبل حریف سخت و آسانی برای ما بود.

لبنان تیم سختی بود چرا که در بازی رفت و در بیروت ما را شکست داده بود و قبل از رویارویی با ما در بیروت کره جنوبی را تا آستانه باخت پیش برده بود و کره ای ها در دقیقه ۹۷ گل تساوی را به ثمر رسانده بودند و از شکست گریخته بودند. اما لبنان تیم آسانی هم برای ما بود چرا که این تیم درجه ۳ آسیا چند ماه قبل و در مقدماتی جام ملت های آسیا در تهران توسط ملی پوشان ما گلباران شده بود و شکست سنگینی را متحمل شده بود.

لبنان در شرایطی به تهران سفرکرده بود تا بازی برگشت مقدماتی جام جهانی را برگزار کند که عملا حذف شده بود و شانسی برای صعود به جام جهانی نداشت و در یک بازی تشریفاتی شرکت می کرد.

تیم ملی در تهران مقابل لبنان هجومی بازی را آغاز کرد و فشار زیادی روی دروازه حریف آورده و در نهایت با۴ گل این تیم را بدرقه کرد.

حالا امیدوارتر از گذشته می توانستیم به رویاهای ما حضور در جام جهانی بود و ۲ گام محکم برای رسیدن به تورنمنت بزرگ برزیل برداشته بودیم اما هنوز هم کار تمام نشده بود و باید در اولسان هم امتیازمی گرفتیم و منتظر نتیجه ازبکستان و قطر هم می ماندیم.

**تقابل غول های آسیا

بندر اولسان کره جنوبی ایستگاه بعدی ما بود تا با کسب نتیجه ای خوب، مسافر جام جهانی شویم.

این بازی تقابل غول های فوتبال آسیا بود و به شدت حساس. کره جنوبی تیمی سرعتی که فوتبال را روی زمین بازی می کرد و ایران تیمی سرعتی که تمایل به بازی هوایی داشت.

این دیدار تقابل ۲ قطب متفاوت در فوتبال آسیا بود و همگان انتظار این بازی بزرگ را می کشیدند.

شرایط جدول به گونه ای شده بود که هر ۳ تیم کره جنوبی، ایران و ازبکستان شانس صعود به جام جهانی را داشتند و همین مسأله حساسیت بازی ایران و کره جنوبی را به اوج رسانده بود.

کره جنوبی اگر در زمین خودش می باخت و ازبکستان با تفاضل گل بالا قطر را شکست می داد، شاگردان چوی راهی پلی آف می شدند و همین مساله باعث شده بود که آخرین بازی گروه برای هر ۳ تیم به شدت حساس و سرنوشت ساز شود. در چنین شرایطی تیم ما نیاز به آرامش و تمرکز داشته تا بتواند بدون استرس و اضطراب در زمین کارش را انجام دهد و نتیجه بگیرد.

**مدیون « چوی » هستیم

سرمربی کره جنوبی پس از پیروزی تیمش مقابل ازبکستان حرفهایی زد که با واکنش وسیع جامعه فوتبال ایران مواجه شد.

حرفهای « چوی » به حدی بی ادبانه بود که بازتاب آن باعث واکنش فدراسیون فوتبال کره جنوبی هم شد اما چوی که از فرهنگ خاص ایرانی ها خبر نداشت، نمی دانست که با چنین حرفهایی فقط و فقط انگیزه بازیکنان ایران را چندین برابر کرده و با دست خودش شانس ما را برای رسیدن به جام جهانی افزایش داده است.

اظهارات چوی باعث شد تا ملی پوشان ما مصمم تر از همیشه وارد میدان شوند و درس خوبی به سر مربی کره جنوبی بدهند.

این اتفاقات باعث شد تا ملی پوشان ایران برای ادب کردن سرمربی کره هم قسم شوند و با تمام توان و قدرت خود در اولسان حاضر شوند.

نکته مهم اینجاست که ما ایرانیها همیشه و وقتی که بحث حیثیت و اعتبارمان در میان بوده و شرایط سخت بوده، شاهکار کرده ایم و این بار هم حماسه ای دیگر بود تا در یک شب رویایی به جام جهانی صعود کنیم.

قبل از این بازی کارلوس کی روش با همان حرفهای حرفه ای همیشگی اش جواب سر مربی کره جنوبی را به خوبی داد تا جنگ روانی قبل از بازی را برده باشد اما همه چیز در داخل زمین مشخص می شود.

**دوئل کاپیتان ها را جواد برد

کاپیتان تیم ملی کره جنوبی هم قبل از بازی حساس بندر اولسان برای جواد نکونام رجز خواند. او مدعی شده بود که به تلافی بازی رفت، نکونام را در این دیدار خواهد زد و کاری خواهد کرد تا کاپیتان تیم ملی ایران خون گریه کند اما جواد در جواب او ابتدا نیشخند زد و گفت که اگر توانست بزند، اما جدی تر از همیشه اعلام کرد که برای کشورش جان هم می دهد. دوئل کاپیتان ها را قبل از بازی جواد برد اما باز هم همه چیز به میدان مسابقه موکول شده بود چون تمام این کرکری ها خارج از زمین بود و تیمی که بهتر تلاش می کرد، توانست به جام جهانی صعود کند.

**غلبه بر جو سنگین اولسان

سوت آغاز بازی که زده شد، متوجه شدیم اوضاع چقدر خراب است. تیم ملی در نیمه خودش محبوس بود و گاهی اوقات از ۱۸ قدم خودش هم خارج نمی شد و در بسیاری از مواقع ۳ پاس متوالی را از ملی پوشان نمی دیدید. کره جنوبی که از حمایت همه جانبه هوادارانش بهره می برد، با تمام توان به سمت دروازه ما حمله می کرد و تمام راهها را برای رسیدن به گل امتحان می کرد. نکته حائز اهمیت این بود که جو سنگین و وحشتناک استادیوم اولسان بازیکنان بزرگ ما را هم تحت تاثیر خودش قرار داده بود و اجازه نمی داد بازیکنان تیم ملی ۳ پاس سالم به یکدیگر بدهند. در نیمه اول شانس هم با ما یار بود که گل نخوردیم چرا که ۲ بار دروازه ما با خطر بسیار جدی مواجه شد. در ۴۵ دقیقه نیمه اول به حدی فشار روی تیم ملی ایران بود و کره از زمین و هوا توپ می ریخت که حتی ۳ بار هم دروازه بان کره جنوبی را در طول این نیمه ندیدیم اما حکایت نیمه دوم متفاوت بود.

**گل گوچی

تیم ملی در ازبکستان و قطر به گل رسیده بود و معادلات جدول در حال به هم ریختن بود. ایران و کره جنوبی با توجه به نتیجه بازی همزمان در نیمه دوم وارد میدان شدند اما مطابق با انتظارمان فشار کره جنوبی کمتر شد چرا که به لحاظ فیزیکی تیم ما نسبت به حریف برتری داشت و در نیمه اول کره جنوبی با توجه به سرعت زیادی که داشت توانست ما را تحت فشار قرار دهد. نیمه دوم نیمه ما بود چرا که رضا قوچان نژاد روی اشتباه مدافع کره جنوبی دروازه حریق را باز کرد تا آب روی آتش ریخته باشد. این گل ما را به جام جهانی می رساند اما کره جنوبی که با توجه به نتیجه بازی ازبکستان و قطر نزدیک بود همه چیز را ببازد، چیزی برای از دست دادن نداشت و روی به بازی مستقیم آورد اما کره ای ها به حدی احساسی و بی هدف بازی کردند که شانس چندانی برای رسیدن به گل نداشتند به جز یک صحنه که رحمان احمدی ناجی دروازه ما شد و پژمان منتظری به سرعت توپ را دفع کرد تا گل نخوریم. بازی احساسی و بی هدف کره در اولسان باعث شد که باز هم فرصت گلزنی برای ما فراهم شود و به دروازه حریف نزدیک شویم اما همان یک گل هم برای صعود به جام جهانی کافی بود. داور چینی سوت پایان بازی را زد تا رویاهای ما رنگ واقعیت به خودش بگیرد و مسافر برزیل شویم. این پیروزی تاریخی هیچ کدام از مشکلات فوتبال ایران را حل نکرد اما باعث شد یک بار دیگر نام ایران در سطح اول فوتبال آسیا و جهان مطرح شود.

**غرور ملی، شادی ملی

صعود به جام جهانی پس از چند سال ناکامی در فوتبال ملی و باشگاهی باعث شد تا مردم این سرزمین خوشحال و شادمان در خیابان ها دیده شوند. یکبار دیگر به جام جهانی رسیده بودیم و وقت شادی کردن بود و باید این حماسه فوتبالی را جشن می گرفتیم، یک جشن ملی که تمام ملت ایران در آن دعوت بودند و ساده و بی تکلف در کوچه و خیابان نام ایران را فریاد می زدند ایران سربلند که شیر بچه هایش یک بار دیگر و باز هم همچون سال ۹۷ در خارج از خانه از صعود به جام جهانی را به دست آورده بودند. باز هم یک بچه مشهدی گل صعود را زده بود تا گوچی یاد خدا داد همان غزال تیز پای خراسانی را زنده کند و باعث غرور ملی و شادی ملت ایران شود. باز هم مردم در کوچه و خیابان بودند و نام ایران را فریاد می زدند تا ثابت کنند که فوتبال عشق دیرینه آنها است و با این رشته زندگی می کنند. ملی پوشان ما در اولسان ثابت کردند که مرد روزهای سخت هستند و در روزی که زمین و زمان هم علیه آنها باشد در خانه حریق دست به کار بزرگی می زنند و می توانند با پیروزی

مقابل غول فوتبال آسیا، جواز صعود به جام جهانی را به دست آورند. وقتی پای حیثیت و غرور این ملت در میان باشد، دیگر کسی یا چیزی جلودار بچه شیرهای بیشه ایران نیست تا کره جنوبی با تمام پیشرفتی که در سالهای اخیر کرده، جلوی تیم ملی ما در خانۀ خودش زانو بزند.

**جادوی فوتبال

پیروزی تیم ملی مقابل کره جنوبی و صعود به جام جهانی یک بار دیگر جادوی فوتبال را نشان داد. فوتبال که به عنوان یکی از فراگیرترین پدیده های اجتماعی در دنیا مطرح است، نشان داد که فقیر و غنی و پیر و جوان نمی شناسد و جنسیت هم برایش مطرح نیست. پس از این پیروزی غرور انگیز شاهد بودیم که زن و مرد و پیر و جوان در کنار هم در کوچه و خیابان نام ایران را فریاد می زنند و این پیروزی ملی را جشن گرفتند. صعود به جام جهانی ۹ امتیاز از ۳ بازی سخت و سنگین باعث شد تا یک بار دیگر فرصت حضور در بزرگ ترین تورنمنت فوتبال جهان را به دست بیاوریم.

**دریچه جهانی

حضور در جام جهانی یعنی دریچه ورود به فوتبال جهان، جام جهانی ویترین فوتبال است و ملی پوشان جوان و آینده دار فوتبال ما این فرصت بزرگ را دارند تا با درخشش در این تورنمنت بزرگ و جهانی، بتوانند به فوتبال اروپا برسند و در قاره سبز بازی کنند. در روزگاری نه چندان دور فوتبال ایران در لیگ های معتبر اروپایی نمایندگان زیادی همچون علی دایی، کریم باقری، مهدی مهدوی کیا، علی کریمی، علیرضا منصوریان و مهدی پاشا زاده داشت اما در سالهای اخیر لژیونرهای فوتبال ایران به شدت افت کرده اند و مسعود شجاعی آخرین بازمانده از نسل طلایی ما است که از فوتبال ایران به فوتبال اروپا رسید و هنوز هم در لالیگا حضور دارد.
بازیکنانی همچون اشکان دژآگه و رضا قوچان نژاد، فرصت حضور در تیم ملی را به دست آورده اند. واقعیت این است که فوتبال ما در سالهای اخیر با نزول عجیبی مواجه بوده و حالا جام جهانی این فرصت را به بازیکنان جوان و مستعد ایرانی داده تا با درخشش در برزیل بتوانند راهی فوتبال اروپا شوند. جام جهانی فرصت بسیار بزرگی برای فوتبال ایران است و باید ملی پوشان ما نهایت استفاده را از این فرصت طلایی ببرند.

**کفاشیان قبول شد

علی کفاشیان که به عنوان یک آدم غیر فوتبالی وارد فوتبال ایران شده بود و در سالهای گذشته همواره با انتقادات زیادی روبرو شده بود، کمتر مورد تایید اهالی و کارشناسان فوتبال قرار می گرفت. فدراسیون کفاشیان ۲ بار در این سالها به عنوان بهترین فدراسیون سال آسیا انتخاب شده اما او هرگز مقبول اهالی فوتبال نبود و همیشه عملکرد او با انتقادات زیادی مواجه شد اما کفاشیان بالاخره نمره قبولی گرفت. کفاشیان اگر در تمام این سالها یک کار مثبت هم برای فوتبال نکرده باشد که معتقدیم خدماتی هم به فوتبال ما داشته، اما همین که تیم ملی با حضور او در فدراسیون به جام جهانی صعود کرده، یعنی اینکه علی کفاشیان نمره قبولی گرفته است و کارنامه خوبی در فوتبال ایران به جای گذاشته است. باید بپذیریم که تیم ملی ویترین فوتبال ایران است و نتیجه تمام زحمات و تلاش هایی که در چهار سال اخیر داشته ایم را با صعود به جام جهانی گرفتیم، کفاشیان که در اکثر مواقع او را خندان دیده ایم، امروز می تواند از ته دل بخندد و خوشحال تر از همیشه باشد چرا که با تمام مشکلاتی که فدراسیون او داشت، در نهایت جواز صعود به جام جهانی را گرفت و تاریخ ساز شد، امروز علی کفاشیان به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال توانسته تیم ملی را به جام جهانی ببرد و در تاریخ فوتبال این مملکت جاودانه شود.

** تشکر از کی روش

باید یک بار دیگر از کی روش تشکر کنیم، کی روش هم البته در ماه های اخیر مشکلاتی با فدراسیون فوتبال داشت و با خبرنگاران هم درگیر شد اما آنچه که امروز اهمیت دارد اینکه تیم ملی ایران با هدایت مرد پرتغالی راهی جام جهانی برزیل شده و ملت ما از این اتفاق بزرگ خوشحال هستند، کی روش به عنوان یک مربی بزرگ، حرفه ای و کارنامه دار وارد فوتبال ایران شد، هر چند که مدیران فوتبال ما از تمام ظرفیت های این مربی نتوانستند استفاده کنند و هنوز هم عده ای معتقدند که کی روش تأثیری روی فوتبال ما نداشته و توقعات با توجه به نام بزرگی که این مربی پرتغالی دارد، بسیار بیشتر از او است اما صعود به جام جهانی هدیه حرفه ای گری کارلوس کی روش است که در مقابل تمام ناملایمات و شایعه های بی اساس، متانت به خرج داد و کاملاً حرفه ای رفتار کرد تا امروز شاهد موفقیت تیم ملی باشیم و صعود به جام جهانی را جشن بگیریم.

** به فکر آینده باشیم

امروز جواز صعود به جام جهانی را به دست آورده ایم و همگان شاد و خوشحال هستند اما باید به فکر آینده باشیم، صعود به جام جهانی گام بزرگی برای فوتبال ایران بود اما فوتبال همچنان ادامه دارد و باید به فکر ترمیم نقاط ضعف خودمان باشیم، تیم ملی هر چند مقابل کره جنوبی نتیجه گرفت و به جام جهانی صعود کرد اما باید بدانیم که در اولسان بسیار ضعیف ظاهر شدیم و هرگز در حد نام و اعتبار فوتبال ایران نبودیم، قرار است به جام جهانی برویم که فقط در این مسابقات حاضر باشیم یا می خواهیم در این تورنمنت بزرگ هم حرف برای گفتن داشته باشیم؟ مسئله این است و باید تکلیف خودمان را روشن کنیم اگر می خواهیم صرفاً در جام جهانی نقش توریست را نداشته باشیم و حرف برای گفتن داشته باشیم، باید روی نقاط ضعف مان بیشتر کار کنیم و تیمی بسازیم که در حد جام جهانی باشد.

مطئناً تیم هایی مثل هلند، اسپانیا، آلمان و برزیل تفاوت های زیادی با کره جنوبی دارند و اگر با این شیوه مقابل آن ها بازی کنیم، مطمئناً شکست سنگینی را متحمل خواهیم شد.