به گزارش پارس نیوز، 

ماجرای انتقال مالکیت سرخآبی‌های تهران به بخش خصوصی هنوز تکلفیش مشخص نشده است که ادعایی بسیار جنجالی و عجیب از سوی معاون سابق تربیت بدنی باعث شد تا در ارتباط با مالک اصلی سرخ‌های تهران دوباره حواشی و دردسرهایی به‌وجود بیاید.

 

بر اساس ادعای فائقی، باشگاه پرسپولیس هنوز تحت مالکیت علی عبده، بنیان‌گذار تاریخی این تیم است که اگر بحث بر واگذاری سرخ‌ها باشد، می‌بایست این باشگاه به ورثه او تعلق یابد! ادعایی که به دلیل شرایط امروزی خانواده او با اما و اگرهای فراوانی روبرو است.

علی عبده

علی عبده

 

علی عبده کیست؟! متولد 1303 در بروجرد، بوکسور حرفه‌ای و علاقمند به مدیریت ورزشی در رشته فوتبال که سرانجام این علاقمندی خود را با بنیان‌گذاری باشگاه پرسپولیس به نمایش عمومی درآورد؛ او مرموز‌ترین فرد فوتبال پیش از انقلاب و پس از انقلاب ایران است که شایعه‌های فروانی پیرامون نحوه فعالیتش در باشگاه پرسپولیس همواره مطرح بوده است، چرا که او با نشست و برخواست‌های پی‌درپی خود با سران نظامی کشور و حضورهای ناموجه‌ و اعلام وفاداری و دریافت تابعیت رسمی ایالات متحده آمریکا و البته تغییر نام خود به آلان مورگان، به نوعی جلوه‌ای منفی را در جامعه ورزشی پیدا کرد! هرچند فعالیت رسمی او در رشته بوکس پیش‌ترها باعث شده بود تا بسیاری از فوتبالی‌ها نسبت به ورود و سرمایه‌گذاری عبده در فوتبال حسابی شاکی شوند.

 

عبده را بیش از هرچیز دیگری فردی جاه‌طلب و سرمایه‌دار می‌نامند که هرگز نتوانست به لحاظ عمومی محبوبیت لازم را پیدا کند، چرا که او ذوب شده در فرهنگ غرب نشان می‌داد و فعالیت‌های نظامی - سیاسی‌اش بسیار بیشتر از فعالیت‌های ورزشی‌اش بود و می‌توان رشته‌هایی چون بولینگ، بوکس و فوتبال را بخشی از تفریحات او معرفی کرد.

علی عبده

علی عبده

 

سال‌ها پیش، خانواده او همزمان با رقم خوردن انقلاب اسلامی پای به فرار از ایران گذاشتند تا مبادا پرونده‌های سیاه علی عبده و علنی شدن روابط او با ارتش ایالات متحده آمریکا خشم مردم را برانگیزد و تکلیف مالکیت باشگاه در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد که با ورود سریع سازمان تربیت بدنی وقت و اعلام سرپرستی از این باشگاه برای بقای سرخ‌ها باعث شد تا پرسپولیس به لطف این سازمان همچنان زنده بماند.

 

از علی عبده فاصله بگیریم، او چندان با فوتبال سنخیتی نداشت و ندارد، از سال 1358 تا به امروز که آخرین روزهای بقای بنیان‌گذار  پرسپولیس سپری شد، 39 سال می‌گذرد! در این 39 سال  پرسپولیس با مدیریت تربیت بدنی و بعدها وزارت ورزش حفظ و نگهداری شد و با تمام مشکلات بزرگ و کوچکش ذره‌ذره جان گرفت و بدل به افتخار ایران امروزی در آسیا شد! چطور می‌توان ادعای فائقی را جدی گرفت وقتی که تمام خون‌دل‌های پرسپولیس برای وزارت ورزش و قدیمی‌ترها، تربیت بدنی و ... بود و خانواده عبده هرگز به یادشان نیامد که باشگاهی تحت مالکیت پدر، به نام پرسپولیس وجود دارد؟! بله در آن روزها پرسپولیس متعلق به خانواده عبده بود، اما آنها برای میراث خود چه کردند جز فرار از کشور و دریافت تابعیت آمریکا؟!

پرسپولیس

پرسپولیس

 

شخص فائقی این صحبت‌ها را می‌توانست سال‌ها پیش که تریبون قدرت در اختیارش بود بزند! نه امروز که دیگر هیچ تریبونی در اختیارش نیست و برای مطرح کردن نام خود جنجال آفرین شود! غصبی بودن پرسپولیس ادعایی پوچ و کاملاً نادرست است، پرسپولیس توسط دایه مهربان‌تر از مادر رشد داده شد و به جایگاه امروزی رسید، کاش فائقی هنگامی که این ادعا را مطرح می‌کرد متوجه این مسئله هم می‎بود که خانواده عبده اصلا از یادشان برده‌اند که پرسپولیس وجود دارد! آنها احتمالا زبان فارسی را هم فراموش کرده‌اند و با نام خانوادگی جدیدشان مورگان خوش احوالند!