• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35956

  نمایندگان ایران در مسابقات بسکتبال باشگاه‌های غرب آسیا در حالی نسبت به قانون" وابا" برای این رقابت‌ها مبنی بر اینکه" بازیکن کمکی تیم‌ها به عنوان یار خارجی محسوب می‌شوند" ، اعتراض دارند که این قانون قدمتی چند ساله در این مسابقات دارد و جدید نیست.

  به گزارش پارس ، به نقل از مهر، در آستانه آغاز چهاردهمین دوره رقابت های بسکتبال قهرمانی باشگاه های غرب آسیا که عراق میزبانی آن را بر عهده دارد، کنفدراسیون بسکتبال غرب آسیا (وابا) با تاکید بر اینکه تیم های شرکت کننده در این رقابت ها مجاز به در اختیار داشتن دو بازیکن خارجی هستند، اعلام کرده بازیکنان کمکی که تیم ها جذب کنند به عنوان همان یار خارجی محسوب خواهد شد.

  اعلام این قانون که گفته شده به صورت شفاهی در اختیار فدراسیون ایران گذاشته شده، با اعتراض مسئولان پتروشیمی و مهرام که نمایندگان ایران در رقابت های باشگاه های غرب آسیا هستند، مواجه شده است. آن ها اعمال این قانون را کاملا به ضرر تیم های ایرانی و به سود تیم های عربی به خصوص لبنانی ها که همچنان درگیر رقابت های داخلی خود هستند، می دانند و به همین دلیل نسبت به اجرا شدن آن معترضند.

  این در حالی است که قانون اعلام شده از سال ۲۰۰۷ در کنفدراسیون بسکتبال غرب آسیا (وابا) و برای اجرا در رقابت های باشگاهی این منطقه تصویب شد و به طور رسمی در اختیار کشورهای عضو قرار گرفت. از آن زمان که هاکوب خاجیریان دبیر کل وابا بود تا به امروز که جان تابت لبنانی عهده دار این مسئولیت است، هر سال این قانون به هنگام برگزاری مسابقات باشگاه های غرب آسیا اعمال شده است.

  وابا هر سال پیش از آغاز مسابقات باشگاه های غرب آسیا قوانین مربوط به این رقابت ها و از جمله این قانون که « بازیکنان کمکی حکم همان بازیکن خارجی را دارد» ، را به تمام کشور ها اعلام مجدد و به نوعی گوشزد می کند. اما اینکه چرا اعلام دوباره آن برای رقابت های ۲۰۱۳ با اعتراض نمایندگان ایران مواجه شده، عجیب است.

  صادق قنبری، مسئول روابط بین الملل فدراسیون بسکتبال در گفتگو با خبرنگار مهر قدمت چند ساله این قانون را تائید کرد و حتی متن آن را در اختیار وی قرار داد.

  قنبری در این زمینه اینگونه توضیح داد: وابا هر سال پیش از آغاز رقابت های باشگاه های غرب آسیا به فدراسیون های کشورهای عضو خود تاکید می کند که هر تیم شرکت کننده علاوه بر ترکیب اصلی و همیشگی خود مجاز به در اختیار داشتن دو بازیکن Neutral (بازیکن بی طرف) است. یعنی بازیکنی که قبلا عضو آن تیم نبوده است. حال این بازیکن می تواند به صورت کمکی از دیگر تیم ها جذب شود یا خارجی باشد.

  وی تاکید کرد: امسال به خاطر پافشاری نمایندگان ایران که خواستار استفاده همزمان از بازیکن کمکی و خارجی بودند، فدراسیون مکاتباتی را با وابا انجام داد تا در این زمینه از این کنفدراسیون استعلام بگیرد. اما پاسخ وابا به این موضوع منفی بود. وابا در پاسخ به فدراسیون ایران تاکید کرد قوانین مسابقات همچون سال های گذشته اعمال خواهد شد.

  مسئول روابط بین الملل فدراسیون بسکتبال تاکید کرد که دیگر تیم های شرکت کننده در این رقابت ها هم موظف به تبعیت از این قانون هستند.

  به گزارش خبرنگار مهر، به گزارش خبرنگار مهر، چهاردهمین دوره مسابقات بسکتبال باشگاه های غرب آسیا ۲۱ تا ۲۸ اردیبهشت ماه در عراق برگزار می شود. این رقابت ها به منظور انتخابی بیست و چهارمین دوره مسابقات باشگاه ‎ های آسیا برگزار می شود. پتروشیمی و مهرام نمایندگان ایران در این رقابت ها هستند که البته مهرام به دلیل عدم جذب بازیکن خارجی انصراف خود را از شرکت در این مسابقات اعلام کرده است.

  ایران بسکتبال پتروشیمی رقابت روابط بین الملل عراق قانون آسیا مسابقات غرب
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها