بعد از گذشت بیش از 4 سال از حضور سرشناس ترین سرمربی تاریخ فوتبال کشورمان و حمایت های همه جانبه فدراسیون فوتبال و شخص علی کفاشیان از وی ، چند روزی است رابطه بین این دو شکرآب شده است. همین مسئله بهانه ای شد تا در این روزهای پایانی سال به اتفاقات روز های اخیر نگاهی بیاندازیم. سال 1393 برای همه فوتبال دوستان کشورمان رنگ و بویی متفاوت داشت. تیم ملی ایران خود را برای معتبرترین مسابقات فوتبال در دنیا آماده میکرد تا در این مسابقات چهره خوشی از خود به جهانیان نشان دهد.


این بار اما با دوره های قبل فرقی اساسی داشت و آن هم حضور سرمربی خوش نام و پرآوازه ای بنام کیروش روی نیمکت تیم ملی بود که به زعم بسیاری از کارشناسان و مردم ، وزنه سنگینی رو نیمکت ما محسوب میشد.

پس از موفقیت حضور در جام جهانی و نتایج شیرین تیم ملی در مسابقات مقدماتی علی الخصوص مقابل کره جنوبی این بار سه بازی حساس مقابل نیجریه ، آرژانتین و بوسنی هرزگوین. اما انگار وضع تیم ملی در جام جهانی زیاد هم با دوره های قبل فرقی نکرده بود. تساوی برابر نیجریه ، شکست برابر نایب قهرمان جام جهانی علی رغم یک بازی خوب و فراتر از حد تصور و البته شکستی دور از تصور برابر بوسنی هرزگوین این جرقه را در افکار بسیاری روشن نمود که آیا صرف هزینه های گزاف برای سرمربی تیم ملی و  گرفتن نتیجه ای مشابه با سرمربی های پیشین کار صحیحی بوده است؟ انتقادهای فراوانی شروع شد و بحث ماندن یا نماندن مرد پرتغالی تیتر بیشتر جراید ما را به خود اختصاص داد.

در این بین کارلوس کی روش از همان برزیل ساز جدایی را کوک کرد وحرف از  نماندن در تیم ملی زد و برای این گفته های خود دلایلی مانند بی پولی ایرانی ها ، ناتوانی در تهیه حتی یکدست پیراهن ورزشی برای بازیکنان ، عدم برگزاری بازی های آماده سازی با تیم های بزرگ  را بر زبان آورد و آنها را چماقی بر سر ایران و ایرانی کرد و این به مزاق خیلی ها خوش نیامد. اما بنظر میرسید خود کیروش هم میدانست که در جایی جز ایران قادر به دریافت چنین پولی نیست و نتایج معمولی نیز کسب نماید و حمایت و ستایش نیز بشود. این حمایت و ستایش از سوی مجریان و گزارشگران مطرح و پرطرفدار فوتبالی  کشور به افکار مردم تزریق میشد تا نهایتا جناب کیروش با سیاست "با دست پس زدن و با پا پپیش کشیدن" ، برای مذاکره به ایران پا گذاشت و پس از کش و قوس های فراوان و با پذیرفتن شروط و رقم قراردادی عجیب کیروش از جانب فدراسیون بالاخره کارلوس کیروش در راس تیم ملی ایران باقی ماند.

این بار اما مسابقات جام ملت های آسیا هدف تیم ملی و کادر فنی تیم ملی بود. حضور یکی از ستارگان فوتبال کشورمان یعنی علی کریمی در کنار کیروش هم از اتفاقات جالب قبل از مسابقات جام ملت های آسیا بود. روند آماده سازی تیم ملی طبق خواسته های کیروش انجام میشد و در آستانه شروع مسابقات، لیگ برتر نیز به مدت طولانی تعطیل شد و بازیکنان مورد نظر در اختیار تیم ملی قرار گرفتند و به این شکل اکثر مربیان و سرمربیان داخلی حمایت خود را از تیم ملی کشورشان اعلام نمودند. اما این بار نیز تیم ملی در کسب نتیجه ناکام ماند تا همه در دلهیشان به این نتیجه برسند که گویی کیروش هم چیزی برای ارائه و تزریق به فوتبال ما نداشته و ندارد. اما در روزهای اخیر اختلافات بین مرد همیشه خندان فوتبال ایران و مرد همیشه مغرور پرتغالی بالا گرفته است. 

کارلوس کی روش در روزهای گذشته چالش های زیادی با مسئولان فدراسیون فوتبال داشت و شب گذشته نیز در پایان جلسه با اسدی اعلام کرد که به وی توهین شده است و با قلبی شکسته به خانه می رود!.

گفته می شود روابط سرمربی تیم ملی و مسئولان فدراسیون تیره تر از گذشته شده و حتی وی فدراسیون را تهدید به ترک تیم ملی کرده است ، تا جایی که میگوید: دبیرکل فدراسیون فوتبال با صحبت های خود تمام انگیزه من را برای ادامه همکاری با تیم ملی از بین برده است. وی این چنین ادامه میدهد که: ما دو جلسه را با هم برگزار کردیم و نمی خواهم زیاد به این مساله بپردازم. این مسایل ناامید کننده است. من چهار روز پیش با علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال و دبیر کل این فدراسیون در مورد تیم ملی جلسه داشتیم وقرار بود اسدی هم به من معرفی شود. وی ادامه داد: در طول این جلسه از حرف های اسدی شوکه شدم و به عنوان سرمربی قرار نیست موافق حرف های اسدی در آن جلسه باشم. بعد از آن تصمیم گرفتم مدتی در مورد مسایل مطرح شده فکر کنم . صحبت های میان ما در آن جلسه بسیار شفاف و متفاوت بود. به طوری که شخص من به حداقل استاندارد های اسدی نمی رسم. طبق صحبت های اسدی او یک علامت سئوال بر عملکرد من و کادر فنی گذاشت.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: به نظر اسدی، در بحث نتایج من کاری نتوانستم انجام دهم و تفاوتی هم با مربیان دیگر نداشتم. در بحث آموزش مربیان و معرفی بازیکنان هم اسدی معتقد بود من کاری نکردم. اسدی دائما از کلمه ما استفاده می کند و نمی دانم این ما ها چه کسانی هستند. وی خاطرنشان کرد: اسدی اعلام کرده است که می تواند سرمربی جدیدی را بیاورد و نمی دانم چه پاسخ دهم. در صحبت های اسدی که خیلی هم شفاف بود نمی دانم او به عنوان نماینده فدراسیون یا به چه عنوانی این صحبت ها را می کرد . اسدی در ادامه صحبت های خود گفت تغییر من ( کی روش ) منطقی نیست اما می خواست به من آماده باش دهد. وی اظهار کرد: دبیر کل جدید و افرادی که او نماینده آنها است معتقدند که سرمربی تیم ملی در این مدت نتوانسته است نظر آنها را جلب کند و او جزو 12 درصدی است که در برنامه 90 از کار من رضایت نداشتند. بعد از آن جلسه درخواست نشست دیگری با اسدی کردم که این نشست روز شنبه به مدت 5 ساعت برگزار شد. 

کی روش خاطرنشان کرد: گاهی اوقات آدم ها از روی عصبانیت حرف می زنند اما من نه عصبی هستم و نه چیز دیگری. در جلسه روز گذشته از اسدی کمک خواستم تا من را محترمانه اخراج کند و همان جور که با آرامش آمدم از ایران بروم. وی خاطرنشان کرد: با این مشکلات فقط باید تشکر کنند و حق ندارند به من و کادرفنی توهین کنند و عملکرد من را استاندارد ندانند. از کفاشیان می خواهم راه حلی در نظر بگیرد تا احترام ها حفظ شود و در شرایط کنونی همکاری امکان پذیر نیست. کار کردن در این شرایط دشوار است و اسدی می خواهد من را از انگیزه بیاندازد که اتفاقا در این کار موفق بوده است. در جایگاهی نیستم که بخواهم در مورد فدراسیون فوتبال صحبت کنم. اگر بار دیگر به ایران بازگشتم به خاطر کفاشیان، بازیکنان و هواداران فوتبال ایران بوده است. وقتی اسدی چنین صحبتی را می کند و با توجه به عملکرد ما دیگر نمی دانم چه بگویم. با توجه به توهین های اسدی دیگر نمی توانم به کار ادامه دهم اما طبق قرارداد باید مسایل مربوط به جدایی خود را با کفاشیان در میان بگذارم.

البته مشخص نیست که آیا دبیرکل فدراسیون فوتبال رقم قراردادهای کی روش را با برانکو که برای چند سال 400هزار دلار گرفت و یا قطبی که رقمی بسیار کمتر ازاین گرفته بود را نیزاعلام کرده و با قرارداد 2میلیون یورویی کی روش مقایسه کرده است یانه، اما این ارقام خود بیانگر این واقعیت است که کی روش برغم دریافت رقم میلیونی یورویی تنها نتایجی در حد همان مربیان گرفته است.اما از طرفی حرفهای زیادی نیز علیه کیروش به زبان آمده است و از طرفی مخالفت کیروش با قرار دادن چند بازیکن در اختیار تیم ملی امید نیز مزید بر علت شده است تا لیست مخالفان کیروش سنگین تر از پیش شود. در پایان باید دید که آیا این چالش در نهایت منجر به تغییر نام سرمربی کشورمان میشود یا خیر؟ آیا باز هم با چرخش مواضع ناگهانی در فدراسیون غیرمستقل روبرو میشویم؟