اگر از جمله کاربرانی هستید که مرتبا با مشکل عدم تشخیص لمس انگشت توسط صفحه نمایشگر گوشی خود روبرو می‌شوید، توصیه می‌کنیم این مطلب را از سایت پارس نیوز از دست ندهید.

صفحه نمایشگر گوشی

صفحه نمایشگر گوشی چگونه کار می‌کند؟

برای درک اینکه چرا گاهی اوقات نمایشگر گوشی برای لمس انگشت دچار مشکل می‌شود، ابتدا باید به نحوه‌ی کارکرد نمایشگر بپردازیم. تقریبا تمام نمایشگرهای لمسی از نوع خازنی هستند. این یعنی زیر لایه‌ی محافظ نمایشگر یک لایه‌ الکترود شفاف تعبیه شده است.

انگشت شما رسانای الکتریکی است و وقتی نمایشگر را لمس می‌کنید، الگوی الکتریکی لایه‌ی الکترود را تغییر می‌دهید.

این یعنی لایه‌ی موردنظر عمل آنالوگ لمس انگشت را به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل می‌کند. ماتریس الکترود آنقدر حساس است که حتی قبل از رسیدن انگشت به نمایشگر می‌تواند لمس را تشخیص دهد اما نرم‌افزار گوشی را طوری تغییر داده‌اند که فقط در صورت قرارگیری انگشت روی نمایشگر چنین اتفاقی رخ دهد. با این کار احتمال خطا و مشکلات در پی آن کاهش پیدا می‌کند.

چرا نمایشگر گاهی اوقات لمس انگشت را تشخیص نمی‌دهد؟

خشکی پوست و پینه‌های ضخیم از جمله شایعه‌ترین دلایل بروز این مشکل هستند. البته علت اول طبیعتا شایع‌تر است.

اگر پوست بسیار خشکی داشته باشید، سطح پوست نسبت به زمانی که به خوبی مرطوب شده باشد، بار الکتریکی کمتری حمل می‌کند.

به همین دلیل بسیاری از کاربران در فصل زمستان گاهی اوقات با این مشکل روبرو می‌شوند. افرادی هم که در مناطق کویری زندگی می‌کنند، معمولا بیشتر از سایر افراد با این معضل مواجه می‌شوند.

در رابطه با مشکل انگشت‌های پینه بسته هم باید بگوییم که اکثریت کاربران چنین مشکلی را ندارند. اما افرادی مانند نجار‌ها و نفراتی که ساعات زیادی را صرف انجام کارهایی مانند صخره‌نوری می‌کنند، با انگشت‌های پینه بسته روبرو می‌شوند و در نتیجه برای استفاده از نمایشگر لمسی تا حدی به مشکل می‌خورند.

صفحه نمایشگر گوشی

آب داخل کیس

اگر بعد از راه رفتن در باران متوجه شدید که سنسور گوشی کار نمی کند، به احتمال زیاد آب داخل کیس شده است.

اغلب می توانید متوجه شوید که پس از مدتی نگه داشتن گوشی هوشمند در دستان خیس، حسگر به لمس پاسخ نمی دهد.

صفحه نمایش کثیف

اگر در سطح صفحه لمسی هیچ پوشش اولئوفوبیک اعمال نشده است، با گذشت زمان صفحه نمایش با لکه های چرب پوشیده می شود که در هدایت سیگنال الکترواستاتیک انگشتان اختلال ایجاد می کند.

در بهترین حالت، سنسور یک بار دیگر کار می کند، در بدترین حالت، هیچ واکنشی به لمس کاربر نشان نمی دهد.

 آسیب مکانیکی به سنسور

شاید شایع ترین علت خرابی سنسور، ترک، خراش یا تراشه در نتیجه افتادن گوشی هوشمند باشد. همچنین، اغلب یکپارچگی صفحه لمسی به دلیل این واقعیت که کاربر یک گوشی هوشمند بدون پوشش محافظ را در جیب با کلید یا سکه حمل می کند، نقض می شود.

تخلف در کار نرم افزار

زوج آخرین نسخه سیستم عامل اندروید از اشکالات نرم افزاری مصون نیست. در نتیجه نقص سیستم، صفحه نمایش روشن است، اما به لمس کاربر پاسخ نمی دهد.

صفحه نمایشگر گوشی

چه کاری از دستتان برمی‌آید؟

اگر مشکل شما خشکی دست است، با استفاده از یک کرم مرطوب‌کننده‌ی ساده می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

برخی افرادی که پوست به‌شدت خشکی دارند، باید در طول روز چند بار از کرم‌های مربوط‌کننده بهره ببرند. اما اگر در طول روز دوست ندارید از مرطوب‌کننده برای دست‌های خود استفاده کنید، می‌توانید قبل از خواب چنین کاری را انجام دهید که روز بعد با خشکی دست روبرو نشوید.

اگر پینه‌های دست ضخیم نیستند، احتمالا با استفاده از مرطوب‌کننده مشکل برطرف می‌شود. اما اگر پینه‌ها ضخیم هستند، می‌توانید از سنگ پا برای نازک کردن آن‌ها استفاده کنید.

در این میان افرادی که ساعات زیادی گیتار می‌زنند هم انگشت‌های پینه بسته دارند و اگر می‌خواهید این پینه‌ها را حفظ کنید، می‌توانید از قابلیت تنظیم حساسیت نمایشگر که در برخی گوشی‌ها وجود دارد استفاده کنید.

به عنوان مثال برخی از گوشی‌های سامسونگ چنین قابلیتی را ارائه می‌دهند تا کاربران در صورت استفاده از گلس محافظ بتوانند حساسیت نمایشگر را افزایش دهند.