کسانی که می خواهند وکیل شوند و در این حوزه فعالیت کنند باید موفق به قبولی در آزمون وکالت و کسب پروانه شوند. آزمون وکالت توسط دو نهاد کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضائیه اجرا می شود.


داوطلبان «آزمون وکالت» برای ثبت‌نام در این آزمون می‌توانند از ۶ مرداد لغایت ۱۲ مرداد به سایت سازمان سنجش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و ضمن مطالعه دقیق آگهی"آزمون وکالت سال١۴۰۰ نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. هم‌چنین داوطلبان جهت کسب آخرین اخبار و اطلاعات تکمیلی در خصوص آزمون وکالت می‌توانند به سایت مرکز وکلا به نشانی www.23055.ir مراجعه کنند.

آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه در روز جمعه  ۱۴۰۰/۰۶/۱۹برگزار خواهد شد.

مجری برگزاری آزمون وکالت امسال همانند سال گذشته سازمان سنجش خواهد بود.

حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، آیین دادرسی کیفری، حقوق تجارت، حقوق جزای عمومی و اختصاصی، فقه، حقوق ثبت و حقوق اساسی منابع سوالات آزمون امسال خواهند بود؛ که نسبت به سال گذشته حقوق اساسی به منابع آزمون اضافه شده است.

صلواتی رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه استان اصفهان با بیان اینکه سؤالات این آزمون در قلمرو منابع اعلام شده و نظریات حقوقی و آرای وحدت رویه مرتبط با آنها طرح خواهند شد افزود: داوطلبان جهت اطلاع از جزئیات منابع آزمون می‌توانند به سایت مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه به آدرس ۲۳۰۵۵.IR  مراجعه نمایند.

رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه استان اصفهان بیان داشت: با توجه به مشکلات ناشی از شیوع بیماری کرونا که باعث عدم تکمیل کلیه مراحل مرحله دوم آزمون های وکالت و کارشناسان رسمی ۹۹ شد؛ طی توافقی با سازمان سنجش آموزش کشور مقرر شده است داوطلبان پذیرفته شده در آزمون کتبی وکالت ۹۹ تا تعیین تکلیف پذیرش نهایی الزامی به ثبت نام در آزمون سال ۱۴۰۰ نداشته باشند؛ طبق این توافق در صورت عدم پذیرش این افراد در آزمون ۹۹ فرصت مجددی برای ثبت نام در آزمون ۱۴۰۰ در نظر گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: داوطلبان در نظر داشته باشند آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه دو مرحله ای بوده و در صورت قبولی در آزمون کتبی از پذیرفته شدگان در مرحله دوم آزمون مصاحبه «علمی - شخصیتی» به عمل خواهد آمد و صرفا پس از بررسی صحت مدارک، دارا بودن شرایط قانونی و علمی از مراحل فوق و سپس گزینش، به مرحله کار آموزی راه خواهند یافت.

صلواتی تاکید کرد: فرآیند جذب (آزمون کتبی، آزمون شفاهی، اخذ استعلامات قانونی، بررسی پرونده ها در هیات تعیین صلاحیت) در حدود یک سال به طول خواهد انجامید.