از زمانی که آمریکا شرکت هوآوی را تحریم کرد، این شرکت به فکر ساخت سیستم عامل اختصاصی خود افتاد و تصمیم گرفت با ساخت یک سیستم عامل جدید تحت عنوان هارمونی، نیاز خود به گوگل و خدمات این شرکت را به طور کامل از بین ببرد. این سیستم عامل قرار است به عنوان سومین سیستم عامل بزرگ موبایل بعد از iOS و اندروید تبدیل شود؛ همچنین پیشبینی می‌شود شرکت هوآوی با عرضه رسمی این سیستم عامل فشار بسیار زیادی را متحمل شود و احتمال می‌رود هوآوی به طور رسمی این سیستم عامل را در گوشی‌هایی مانند Mate40، Mate30، P40 و Mate X2 استفاده کند.

حال اخباری در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد سیستم عامل هارمونی در حال برنامه ریزی برای پذیرش پلتفرم Qualcomm است. از طرفی هم برخی از برنامه نویسان در این سیستم عامل کدنویسی مربوط به پلتفرم مدیاتک را نیز پیدا کردند که نشان می‌دهد این سیستم عامل قرار است روی دستگاه‌هایی به جز هوآوی نیز نصب شود.

شرکت‌هایی که قصد استفاده از Harmony OS را دارند

طبق آخرین آمار بسیاری از تولیدکنندگان گوشی هوشمند در جهان استفاده از سیستم عامل هارمونی را قبول کرده‌اند و حتی قصد توسعه این سیستم عامل را برای لوازم خانگی و اتومبیل‌ها دارند. شرکت‌هایی که از این سیستم عامل حمایت کردند شامل شیائومی، Vivo، Oppo و Meizu می‌شوند.

در حال حاضر تعدادی از کاربران نسخه بتا توسعه دهنده سیستم عامل Harmony OS 2.0 را دریافت کرده‌اند و تجربه کار با رابط کاربری  این سیستم عامل نیز در اینترنت منتشر شده است. پیش از این نیز مدیر بخش توسعه دهندگان هوآوی اعلام کرده بود که سیتسم عامل هارمونی می‌تواند برای تمامی دستگاه‌ها استفاده شود و محدود به یک دستگاه نخواهد بود؛ همچنین این سیستم عامل به تمامی دستگاه‌های استفاده کننده از آن در تعامل است.