براساس تصمیمی که به تازگی گرفته شده، بانک مرکزی ترکیه استفاده از ارزهای دیجیتال ، مانند بیت کوین را در پرداخت کالا‌ها و خدمات ممنوع کرده. نکته جالب ماجرا این است که خبر ممنوعیت معاملات ارز دیجیتال در ترکیه، در صبح جمعه باعث افت بیش از ۴ درصدی ارزش بیت کوین شد و از رکورد ۶۴۰۰۰ دلار (۵۳، ۴۰۰ یورو) در روز سه شنبه به حدود ۶۱۰۰۰ دلار (۵۰، ۹۰۰ یورو) سقوط کرد.

سایر ارز‌های رمزپایه کوچکتر مانند اتریوم و ریپل هم که به بیت کوین گره خورده اند، از نظر ارزش بین ۶ تا ۱۲ درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. این تصمیم در حالی است که بسیاری از افراد در ترکیه به ارز‌های دیجیتال روی آورده اند تا از پس انداز‌های خود در برابر افزایش تورم و رکود ارزی ترکیه محافظت کنند.

بی ثباتی بازار ارز‌های دیجیتال

در بیانیه‌ای که دلایل این ممنوعیت را توضیح داده، این بانک گفت که معاملات انجام شده از طریق استفاده از ارز‌های رمزپایه، خطرات غیرقابل جبرانی را به همراه دارد. دارایی‌های دیجیتال و رمزنگاری شده، نه تابع هیچ مکانیسم نظارتی هستند و نه یک مرجع نظارتی مرکزی دارند و ارزش بازار آن‌ها می‌تواند بیش از حد بی ثبات باشد.

ممنوعیت استفاده از ارز‌های دیجیتال در ترکیه باعث افت ۴ درصدی بیت کوین شد

همچنین استفاده از آن‌ها در اقدامات غیرقانونی ناشی از ساختار‌های ناشناس آن‌ها و استفاده احتمالی غیرقانونی و بدون مجوز دارندگان آن ها، از دیگر دلایل ممنوعیت معامله ارز‌های دیجیتال در ترکیه است. بانک مرکزی ترکیه گفت که این محدودیت از ۳۰ آوریل اعمال می‌شود.

شهروندان ترکیه از جمله مشتاق‌ترین طرفداران ارز‌های دیجیتالی در جهان هستند و ممنوعیت جدید پس از ممنوعیت کامل ارز‌های دیجیتالی در هند (که در حال طی کردن مراحل نهایی خود و تبدیل شدن به قانون است) می‌تواند روی بازار ارز‌های دیجیتالی تاثیر منفی بگذارد. بین ماه‌های فوریه تا مارس حجم معاملات ارز‌های دیجیتالی در ترکیه ۲۷ میلیارد دلار بوده که این رقم نسبت به بازه مشابه سال قبل ۳۱ برابر افزایش یافته است.