برای مدتی، لپتاپ سرفیس ۳ مایکروسافت (Surface Laptop ۳) یکی از بهترین لپ تاپ‌هایی بود که می‌توانستید خریداری کنید و اکنون طبق آخرین اخبار، مایکروسافت در حال برنامه ریزی برای جانشین آن، یعنی Surface Laptop ۴ است و به نظر می‌رسد برخی از جزئیات مربوط به این دستگاه به بیرون درز کرده است.

بر همین اساس، لپتاپ سرفیس ۴ در ماه آوریل عرضه خواهد شد. اما بزرگترین خبر این است که لپ تاپ سرفیس جدید مایکروسافت با دو گزینه Intel و AMD ارائه خواهد شد. مدل‌های AMD دارای تراشه‌های سری موبایل Ryzen ۴۰۰۰، شامل Ryzen ۵، ۴۶۸۰U و Ryzen ۷، ۴۹۸۰U خواهد بود. البته این‌ها نسخه برتر AMD نیستند. نسل فعلی سری موبایل Ryzen ۵۰۰۰ در اوایل سال جاری اعلام شد. هر چند مدل‌های اینتل از پردازنده‌های نسل ۱۱ اینتل برخوردارند، این مدل‌ها Core i۵-۱۱۴۵G۷ و Core i۷-۱۱۸۵G۷ هستند.

تفاوت های سرفیس لپتاپ 3 و 4

البته به غیر از پردازنده‌ها، به نظر می‌رسد که تغییرات کمی بین Laptop ۳ و Laptop ۴ سرفیس وجود دارد. از نظر صفحه نمایش، مدل‌های ۱۳.۵ و ۱۵ اینچی سرفیس ۴ در دسترس خواهد بود. البته این‌ها همان مدل‌هایی است که Surface Laptop ۳ ارائه داده است.

همه مدل‌ها نسبت تصویر ۳ به ۲ (۳:۲) دارند. رزولوشن دستگاه ۱۳.۵ اینچی ۱۵۰۴*۲۲۵۶ است و دستگاه ۱۵ اینچی از رزولوشن ۱۶۶۴*۲۴۹۶، که همان رزولوشن سرفیس ۳ است، بهره می‌برد. نسبت تصویر ۳:۲ از چند سال قبل یکی از پای ثابت‌های محصولات اصلی Microsoft's Surface مایکروسافت سرفیس است.

حداکثر RAM سرفیس ۴، ۳۲ گیگابایت خواهد بود. اما به نظر می‌رسد اگر تا این حد حافظه می‌خواهید، باید مدل اینتل را تهیه کنید، چون پیکربندی AMD فقط تا ۱۶ گیگابایت افزایش می‌یابد. حداکثر فضای ذخیره سازی این دستگاه‌ها هم به ۱ ترابایت می‌رسد. البته باز هم به نظر می‌رسد فقط مدل‌های اینتل فضای ذخیره سازی بیشتری را ارائه می‌دهند. لپ تاپ‌های AMD حداکثر ۵۱۲ گیگابایت فضا خواهند داشت.