سازمان پنتاگون به تازگی قراردادی با شرکت Lockheed Martin بسته تا این مجموعه برای آن‌ها ماهواره‌ای فضایی با قدرت شلیک موشکهای بالستیک بسازد.

پنتاگون در روز چهارم ژانویه اعلام کرد که در ازای پرداخت ۴.۹ میلیارد دلار، شرکت Lockheed Martin باید ۳ ماهواره مادون قرمز پایدار برای قرارگیری در مدار زمین بسازد.

این ماهواره‌های مسلح توسط نیروی فضایی آمریکا اداره خواهند شد و می‌توانند در هر زمان به نقاط مختلف زمین به صورت مستقیم شلیک کنند. پنتاگون در حال حاضر قصد دارد پنج ماهواره هوایی مسلح در اختیار سازمان نیرو فضایی آمریکا قرار دهد که سه نمونه از آن‌ها توسط شرکت Lockheed Martin و دو مدل دیگر توسط مجموعه Northrop Grumman ساخته خواهند شد. شرکت Lockheed Martin از مجموعه‌های موفق در توسعه ماهواره‌های فضایی به حساب می‌آید؛ به طوری که این مجموعه در سال ۲۰۱۸ توانست جایزه برترین تولید کننده ماهواره‌های GEO را کسب کند.

علت انتخاب شرکت Lockheed Martin توسط پنتاگون

اکنون پنتاگون تصمیم گرفته تمام مراحل ساخت مانند تولید، پیکربندی و آزمایش‌ها را در اختیار Lockheed Martin قرار دهد. بر اساس داده‌های منتشر شده این شرکت موظف است سه ماهواره مسلح را تا ماه می سال ۲۰۲۸ به دست نیروی فضایی آمریکا برساند. سازمان نیرو فضایی آمریکا اظهار داشته که با گذر زمان ماهواره‌های نسل جدید OPIR جایگزین نمونه‌های قبلی می‌شوند و همچنین اولین ماهواره GEO توسعه یافته توسط Lockheed Martin تا اوایل سال ۲۰۲۵ به مدار زمین فرستاده خواهد شد.

گفتنی است؛ ساخت ماهواره‌های مسلح تاکنون چند بار توسط متخصصان مورد انتقاد قرار گرفته و به نظر بسیاری از افراد این امر آسایش و امنیت جهانی را تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد. این ماهواره‌ها همچنین می‌توانند از زمین به راحتی مورد هدف گروه‌های تروریستی قرار گیرند و به سادگی نابود شوند. نابودی این ماهواره‌ها می‌تواند آلودگی بسیار گسترده‌ای را در مدار زمین تولید کند و منجر به آسیب دیدگی دیگر ماهواره‌های تحقیقاتی شود.