توسعه‌دهندگان شرکت مایکروسافت امکان شبیه‌سازی بازی‌های PS2 را در Xbox Series X و S با استفاده از شبیه‌ساز RetroArch فراهم کرده‌اند؛

چیزی که کنسول PlayStation 5، نسل جدید کنسول سونی قادر به اجرای آن نخواهد بود. به لطف Developer Mode کنسول‌های X / S Xbox، نرم‌افزار شبیه‌سازی می‌تواند به عنوان یک برنامه جهانی ویندوز (UWA) اضافه شود که به کاربران اجازه می‌دهد نسخه کوچک نرم‌افزار شبیه‌سازی را مستقیما در کنسول خود بدون راهکارهای دشوار بارگیری کنند، بنابراین کاربران مجبور نیستند برای انجام بازی مورد علاقه قدیمی خود، منتظر نسخه ریمستر باشند.

شبیه‌ساز RetroArch قادر به تقلید از چندین کنسول مختلف است، اما سازگاری در اجرای بازی‌های PS2 این کنسول قابل توجه است. کنسول جدید فقط با بازی‌های PlayStation 4 سازگار است و سونی در حال حاضر امکان اجرای بازی‌های PS3 و PS2 را با استفاده از سرویس پخش بازی PS Now ارائه کرده است. لازم به ذکر است که مایکروسافت رسما از این نوع شبیه‌سازی پشتیبانی نمی‌کند و پشتیبانی از PCSX2 هنوز هم در حال انجام است، اما نتایج اولیه RetroArch هیجان‌انگیز است. علی‌رغم محدودیت‌های اعمال شده برای اجرای بازی‌ها، تمام بازی‌های PS2 تقریبا اجرا می‌شوند با همان کیفیتی که در کنسول اصلی داشتند.

روند افزودن RetroArch به Xbox با استفاده از حالت Developer کمی پیچیده است. برای عضویت در برنامه Microsoft Developer، باید ۱۹ دلار هزینه ثبت نام بپردازید، سپس برنامهDev mode activation  را از فروشگاه Xbox بارگیری کنید. پس از بارگیری و اجرای برنامه، می‌توانید با استفاده از شبکه محلی خود از طریق یک مرورگر وب به Xbox خود متصل شده و فایل‌های RetroArch UWA را اضافه کنید.

با استفاده از RetroArch در Xbox جدید، اکنون ثابت شده که شبیه‌سازی بازی کنسول‌های قدیمی در سخت افزار نسل جدید امکان پذیر است. در حقیقت، مایکروسافت در حال حاضر به یک شبیه‌ساز که برای اجرای بازی‌های Xbox و Xbox 360 در Xbox One و Xbox Series X / S است.