به گزارش پارس نیوز، 

 با گرمایش فزاینده کره زمین و تخریب محیط زیست، منابع آبی بشر نیز رو به کاهش است و لذا ابداع روش های خلاقانه برای تهیه آب افزایش یافته است.

یکی از این ایده ها استفاده از هوا و جو کره زمین برای تهیه آب است.

در محیط اطراف کره زمین و در هوای اطراف ما عناصر تشکیل دهنده آب یعنی هیدروژن و اکسیژن به وفور وجود دارند، اما باید روشی برای ترکیب این دو ماده با یکدیگر پیدا کرد.

به همین منظور جایزه ای به نام ایکس پرایز ابداع شده که 98 تیم از 25 کشور جهان از دو سال قبل در قالب آن به رقابت با یکدیگر پرداختند تا دستگاه هایی بسازند که بتواند از هوا آب بگیرد.

بعد از دو سال 5 تیم به مرحله نهایی راه یافتند و در نهایت دو تیم از لس آنجلس و هاوایی رتبه های اول و دوم را کسب کردند.

عملیاتی شدن ایده‌های جذاب برای آب گرفتن از هوا

شرط کسب رتبه های برتر در این رقابت تولید دستگاه هایی بود که بتوانند هر روز از هوای کره زمین 2000 لیتر آب بگیرند، برای این کار تنها از منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر استفاده کنند و هزینه این کار کمتر از دو سنت به ازای هر لیتر باشد.

در این رقابت گروه Skysource/Skywater از لس آنجلس رتبه اول را کسب کرده است که دستگاه جذب رطوبت هوای آن می تواند روزانه حداقل 113 لیتر و حداکثر 1135 لیتر آب تهیه کند. این دستگاه بعد از فشرده کردن هوا با فیلتر کردن آن آب تمیز و قابل شرب ارائه می دهد. این گروه جایزه ای 1.5 میلیون دلاری دریافت کرده است.

رتبه دوم این رقابت هم به مجموعه JMCC WING از هاوایی رسید که از انرژی باد برای فشرده سازی هوا و تولید آب استفاده می کند و این گروه هم جایزه ای 150 هزار دلاری دریافت کرد.