جواد یقیموری کارگردان مستند «تنگ‌نای» که متقاضی حضور در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت است، در این باره گفت: در اولیا شیوع بیماری کرونا در قم، به دلیل فعالیت‌های رسانه‌ای شبکه‌های بیگانه و اخباری که در فضای مجازی منتشر می‌شد، کرونا به دستاویزی برای کشورهای غربی تبدیل شده بود خاصه اینکه هنوز سیطره آن به اروپا و امریکا نرسیده بود. 

وی افزود: در آن روزها فضای سنگینی حاکم بود و شهر تقریباْ به سمت ناامید اجتماعی در حرکت بودِ این موضوع سبب شد برای شناخت بهتر ابعاد این بیماری و آگاهی‌سازی اجتماعی از آن، ساخت مستند با موضوع کرونا را آغاز کنم.

یقیموری ادامه داد: در ابتدای شیوع بیماری گرچه ارشاد و نیروی‌انتظامی همکاری خوبی داشتند اما از آنجایی که هنوز ابعاد آن به طور کامل مشخص نبود، وزارت بهداشت حساسیت‌های بالایی را اعمال می‌کرد. 

کارگردان مستند «تنگنای» با اشاره به اینکه کرونا تهدیدی بود که به فرصت تبدیل شد، اظهار داشت: حضور جهادی مردم در مواجه با کرونا در شرایطی که حتی بیمارستان‌ها هم تجهیزات حفاظتی لازم را نداشتند، نقطه عطفی ملموسی بود که باید درباره آن مستندهای متعددی تولید شود. 

وی اضافه کرد: برخی قلیل متخصصان که رسالت سلامت مردم بر دوش آنان بود، خیلی زود جبهه مقابله با کرونا را ترک کردند اما بسیاری دیگر در کسوت‌ کادر درمانی، نیروی اورژانس و خدماتی علی‌رغم همه مشکلات جانفشانی‌ها و ایثارگری‌های زیادی در این مبارزه انجام دادند که باید منعکس شود تا نسل‌های بعد تصویر روشنی از فضای امروز کشور داشته باشند. 

یقیموری تصریح کرد: مقابله با کرونا ابعاد مختلفی دارد اما در دنیایی که انسان روزبه‌روز غریب‌تر می‌شود، پرداختن به بٌعد عاطفی آن اولویت است. 

کارگردان مستند «نفس در قفس» خاطرنشان کرد: مستندساز باید حقیقت را کشف کند و رخدادها و وقایع را ثبت و به دیگران برساند تا با امیدبخشی، دردهای روانی جامعه را بکاهد و فلسفه زندگی اجتماعی را تحت‌تأثیر قرار دهد. 

وی در پایان با مثبت ارزیابی‌کردن اختصاص بخش ویژه در جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به موضوع کرونا، این مهم را اقدامی موثر دانست و گفت: کرونا در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم وارد کشور شد و قطعاً اثرگذاری اجتماعی نیز داشته و دارد که برگزاری این قبیل جشنواره‌ها سبب می‌شود مستندسازان به آن سمت هم حرکت کنند.

 

 شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در دو زمان ۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه همزمان با هفته دفاع مقدس در بخش‌های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و «نشان رسول» و یکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی‌میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می‌شود.

تاکنون بیش از ۱۲۰۰ اثر به بخش مدافعان سلامت شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت رسیده است. در بخش داخلی ۱۳۰ فیلم مستند کوتاه، ۱۴ مستند بلند، کوتاه داستانی ۱۰۰ فیلم، پویانمایی ۴۱ اثر، نماهنگ ۳۹ و موشن گرافیک ۱۳ اثر به جشنواره ارسال شده است.

همچنین در بخش بین‌الملل نیز، فیلم بلند داستانی (سینمایی/تله فیلم) ۷ اثر، فیلم کوتاه داستانی ۵۶۴ اثر، مستند بلند ۳۷ اثر، مستند کوتاه ۱۵۴، پویانمایی ۷۸ اثر، نماهنگ ۵۶ و فیلمنامه ۲۶ اثر متقاضی حضور در بخش مدافعان سلامت جشنواره فیلم مقاومت هستند.